1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Travka [436]
2 years ago
7

Estimate 4 1/3 x 2 3/4

Mathematics
2 answers:
Cerrena [4.2K]2 years ago
5 0

Answer:

≈ 12

Step-by-step explanation:

To estimate, we'll round these mixed numbers to the nearest whole number, then multiply. Let's start with 4 1/3. 4 1/3 is <em>closest</em> to 4, since 1/3 is smaller than 1/2. Then, we can look at 2 3/4. This mixed number is <em>closest</em> to 3, since 3/4 is greater than 1/2.

Now, the two numbers we have are 4 and 3. What is 4 × 3? Well, that's pretty simple - the answer is 12. So, 4 1/3 × 2 3/4 ≈ 12. Hopefully that's helpful! :)

kupik [55]2 years ago
3 0

Answer:

11 11/12

Step-by-step explanation:

You might be interested in
SAMMY D HAS EXACTLY 400 LINEAR FEET OF PLYWOOD TO MAKE ONE GARDEN OUTLINE HE WANTS TO USE ALL THE
pishuonlain [190]

Answer:

whuwejskal

Step-by-step explanation:

gewkj

3 0
2 years ago
Explain two ways to solve 20=5(-3+x)
Ne4ueva [31]

Answer:

I only know one way and its x = 7

Step-by-step explanation:

20 = 5( x -3 )

20/5 = x- 3

4 = x - 3

4 + 3 = x

7 = x

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Paul is going to buy a collectible vintage painting from the local art gallery. The painting is priced at $600 in the gallery. T
Anuta_ua [19.1K]
Given:Painting priced at $600.
If paid using credit card and in installment basis.$600 x 16% = $96 interest on credit card balance$600 + $96 = $696 total debt$696 ÷ 12 months = $58 monthly payments
If paid using cash from cash advance.$600 x 5% discount = $30$600 - $30 = $570$570 x 32% = $182.40 interest on cash advance$570 + $182.40 = $752.40$752.40 ÷ 12 months = $62.70 monthly payment
It is cheaper for Paul to buy the painting using his credit card. He will only pay $58 per month on his credit card provider compared to the $62.70 monthly bill if he used cash advance.

Hope this helped☺☺
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Gordon types 3,666 words in 47 minutes. Find the unit rate.
Ad libitum [116K]

Answer:

78 Words per minute

Step-by-step explanation:

A unit rate is simply comparable to an average.  Given this, we can say the following:

Unit_Rate = 3666 Words / 47 minutes

Unit_Rate = 78 Words per minute

Cheers.

4 0
3 years ago
Daniel gets a paycheck every 444 weeks. He works xxx hours each week.
zhannawk [14.2K]

Answer:

For each paycheck Daniel gets paid for 4x hours

Step-by-step explanation:

Given that Daniel gets a paycheck every 4 weeks.

He works x hours each week.

Finding number of hours worked for 4 weeks will be;

1 week =x hours

4 weeks=?

4*x= 4x

4 weeks = 4x hours

For each paycheck Daniel gets paid for 4x hours

8 0
3 years ago
Other questions:
  • John is 1 8 meter shorter than Paul, and Paul is 0.25 meter taller than Andrew. If John’s height is 1 3 4 meters, what is Andrew
    13·2 answers
  • I have a picture attached please answer
    8·2 answers
  • JL is a diameter of circle k. If tangents to circle I are constructed through points L and K what relationships would exist betw
    9·1 answer
  • Michelle is building shelves for her room. She has a plank 137 inches long that she wants to cut into 7 shelves of equal length.
    13·2 answers
  • Pentagon DEFGH is translated 4 units to the right to create pentagon UVXYZ. DE is 5 cm long. What is the length of UV?
    14·1 answer
  • Why does 24 has 4 factor
    13·1 answer
  • Will mark brainliest!
    11·2 answers
  • find the given polynomial by finding the greatest common monomial factor or the ñegative of the greatest common monomial factor
    15·1 answer
  • Write in word form (5+7)x2
    11·2 answers
  • I need help asappppppppppppp
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!