1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dovator [93]
2 years ago
14

There are 720 dishes that need to be rinsed. Josh can rinse them in 72 minutes by himself. It will take his friend Felipe 144 mi

nutes to rinse these dishes. How
long will it take them if they rinse these 720 dishes together?
minutes
Mathematics
1 answer:
creativ13 [48]2 years ago
7 0

Answer:

48 minutes

Step-by-step explanation:

\frac{1}{72} + \frac{1}{144} =\\\\\frac{2}{144}+\frac{1}{144}  =\\\\\frac{3}{144} \\\\

144÷3=48

You might be interested in
What is the value of the expression if m=2 and n-6?
aksik [14]

Answer:

where is the expression

Step-by-step explanation:

(^_^)(^_^)(^_^)

7 0
3 years ago
The cost to print digital photos at a local store is
snow_tiger [21]
<h2>The cost is same for both the options if we purchase 27 photos</h2>

Step-by-step explanation:

   Cost of a photo at a local store is $0.25 per photo. This cost can be modeled to be linear in number of photos as C_{1}(x)=0.25x.

   Cost of photos purchased online is $0.15 per photo. However there is a shipping cost of $2.70. This can also be modeled to be linear in number of photos as C_{2}(x)=2.70+0.15x.

   Let us assume both costs are the same if we purchase n photos.

So, C_{1}(n)=C_{2}(n)

0.25n=2.70+0.15n

0.10n=2.70

n=27

∴ On purchasing 27 photos, cost for both the options is the same.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help answer thisq​
Julli [10]

Answer:

More than one independent variable being tested.

Step-by-step explanation:

If a student wants to figure out if ONLY salt affects the growth of seeds, the student shouldn't change the amount of sunlight being received.

5 0
2 years ago
Which rate is equivalent to the unit rate of 15 miles per gallon?
Dominik [7]
Sixty miles over four gallons would reduce down to 15 miles over one gallon which would 15 miles per gallon.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The picture is attached with t
weeeeeb [17]
Your answers should be B and D

When naming angles, they all need to be connected on the line without overlapping any points previously said. Angle YXZ is incorrect because X is not on the same line as Z. YW is a line because both sides continue on forever, as indicated by the arrows.

Hope this helps!
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Miguel has 48 coins of the 48 coins 5/8 are dimes how many of the coins are dimes
    8·1 answer
  • How would you solve...<br> (9m + 10) • 2 <br> Using distributive property ?
    15·2 answers
  • What is the volume of the rectangular prism
    5·2 answers
  • The mass of a fluorine atom is 3.16 × 10 - 23 g. What is the mass of 1,000,000,000 fluorine atoms? express your awnser scientifi
    8·1 answer
  • Use the quadrant system to find the area of the polygon
    14·1 answer
  • I need help quick!! 30 points!!!
    6·1 answer
  • What is the answer to this question
    15·1 answer
  • Fill in the blank with the most appropriate term or phrase.
    9·1 answer
  • David had 80 dollars from washing cars
    14·1 answer
  • The first term of a sequence is 5.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!