1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
umka2103 [35]
2 years ago
8

Given f(x) = 3x2 + kx – 7, and the remainder when f (x) is divided by x – 4 is

Mathematics
1 answer:
USPshnik [31]2 years ago
7 0

Answer:

-243

Step-by-step explanation:

{3׳ykx-7 incluye

You might be interested in
Write the factored form for a polynomial function of degree three that has zeros of 2, -3, and 0
ss7ja [257]

Answer:

x=-b/2a

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
3) Suppose Sandra makes credit card purchase for $4,000 that compounds interest daily. The APR is 3%. How much interest is earne
Softa [21]

Answer:

$121.81

Step-by-step explanation:

A=  4000(1+.03/365)^365

4000\left(1+\frac{0.03}{365}\right)^{365}=4121.81305\dots

4 0
3 years ago
Use d=vt to find the distance (d) where v= 105 and t = 3
balu736 [363]
D=vt
d=105 x 3
d=315
.....................
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
John has $7.50 in his CashApp account. He spends $1.50 a day on a Chik Fil A chicken biscuit sandwich. After how many days will
DochEvi [55]

Answer:

5 days

Step-by-step explanation:

7.50 ÷ 1.50 = 5

  1. 7.50 - 1.50 = 6.00
  2. 6.00 - 1.50 = 4.50
  3. 4.50 - 1.50 = 3.00
  4. 3.00 - 1.50 = 1.50
  5. 1.50 - 1.50 = 0
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Anthony spent $1,050 on shoes. Nike shoes cost $150 and Reebok shoes cost $120. If he bought a total of 8 pairs of shoes, then h
stiv31 [10]

Answer:

uhhh he bout 7 pairs of bikes and 1 pair of reebok

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Triangle ABC is rotated to create the image A'B'C
    12·2 answers
  • How do I graph (x−4)(x+2)
    9·1 answer
  • David and Tonya each cut a cylinder in half. The cross-section that results from David's cut is a rectangle. The cross-section t
    7·1 answer
  • The ratio of orange juice to pinnapple juice in tropical treat punch is 4 to 3 Bill has 64ozof orange juice. How much pinnapple
    11·2 answers
  • Jonathan ran five days a week. The most he ran in one day was 3.5 miles. Write an inequality that shows the distance jonathan co
    11·2 answers
  • 2 * 3 - 2y equals 5 ​
    7·1 answer
  • Mila and Ava play a number game. Mila gives Ava a number and she does three computations:
    15·2 answers
  • Find cos 0.<br> 53<br> 45<br> 28
    8·1 answer
  • Yvonne had a rope that measured 2/5 long. She
    14·1 answer
  • A package of 8 pens costs $1.09. Milo’s work to find the unit price of the pack is shown below.
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!