Answer: 16 ounce bag
Step-by-step explanation:
We can find the value by finding the cost per ounce, or cost/ounces.
4.35/16 = 0.27 dollars per ounce.
3.95/12 = 0.33 dollars per ounce.
Less dollar per ounce means you are saving money. Therefore, the 16 ounce bag is the better deal.
The angles x and 55.1 degrees are COMPLEMENTARY ANGLES. Please look up that term if necessary.
Subtract the angle 55.1 degrees from ( what? ) to obtain angle x.
Answer:
-4( 3a+4)
Step-by-step explanation:
-12a - 16
-4*3a -4*4
Factor out a -4
-4( 3a+4)
Answer:
either 34 or 214
Step-by-step explanation:
Answer:
The answer to 75 - ( 8 + 45 ÷ 3 ) × 2= 29