1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Katen [24]
3 years ago
9

The weights of a certain brand of candies are normally distributed with a mean weight of 0.8593 g and a standard deviation of 0.

0511 g. A sample of these candies came from a package containing 464 ​candies, and the package label stated that the net weight is 396.1 g.​ (If every package has 464 ​candies, the mean weight of the candies must exceed 396.1 464=0.8537 g for the net contents to weigh at least 396.1 ​g.)
Mathematics
1 answer:
Alex17521 [72]3 years ago
6 0

Answer:

The package label stated that the net weight is 381.8g If every package has ... brand of candies have a mean weight of 0.8616g and a standard deviation of ...

You might be interested in
Gas in Germany cost 1.50 euros per liter. how much is this in dollars per gallon
SIZIF [17.4K]
To solve this problem, you will have to first find how many US Dollars are in 1 Euro. Upon looking this up, I see that currently 1 Euro is worth 1.23 US Dollars. Next, you must calculate how many liters are in a gallon. Looking this up shows that 1 liter is equal to 0.264 gallons.

Since 0.264 is not a whole gallon and we are asked to find the price per gallon, we should next calculate how many liters can fit in a gallon. To do this, we will divide 1 by 0.264, which gives us 3.78. This tells us that 3.78 liters will fit into a gallon.

The cost of 1L of gas in euros is 1.50 Euros. Since we need 3.78L to equal 1 gallon, we can calculate the cost of this to be:

3.78 * 1.50 = €5.67

Earlier we determined that 1 euro is worth 1.23 US Dollars. Our final step is to convert our €5.67 per gallon to dollars per gallon. To do this, we simply have to multiply 5.67 by 1.23. This gives us $6.97.


So, our answer is that the cost is $6.97 per gallon.




Hopefully this is correct and makes sense to you. This is how I would approach the question.


3 0
3 years ago
Show all the steps that you use to solve this problem.
Monica [59]

Answer:

11

Step-by-step explanation:

5 x 2 =10

10+6=16

16-1=15

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve the equation 4x-2(x+3)=8
sammy [17]

Answer:

4x-2x-6=8

2x-6=8

2x=8+6

2x=14

x= 14/2

x= 7

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A group of students are meeting in the cafeteria. 70 students have already arrived. This is 35% of the group. How many are in th
sesenic [268]
There are 200 students in the group.

To find this, you divide 70 by 0.35 (35%). This will give you 200. To check this, multiply 200 by 0.35 and you will get 70. Thus making 200 the answer.

I hope this helps!
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Differentiation of x raised to the power of x
Eduardwww [97]

Answer:

{x}^{x} (1 +  log(x))

I hope this helps you.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Three less than x is equal to 13
    9·2 answers
  • Fill in the blank in the sentence below with the correct term. The_______of a number is the distance between the number and zero
    15·1 answer
  • Laila reads 36 pages in 4 hours which expression can be used to find the number of pages she reads per hour
    9·1 answer
  • How many decimal places does an irrational number have?
    9·1 answer
  • Jeon borrowed Rs. 40000 from Anna at rate 10℅per year .At end of 7/4 years,
    7·2 answers
  • Write an equation in slope-intercept form when given the slope and y-intercetp. Slope = 0 y-intercept = -3​
    12·2 answers
  • 2/3 times 3/4<br> What is the answer?
    15·2 answers
  • Estimate each percent: 50% of 39
    15·2 answers
  • A farmer has 20 bins of apples. Each bir
    10·1 answer
  • Solve the inequality and graph its solution.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!