Let say A,B&C and the ratio is 3:5:12
3+5+12=20
250000divide by 20 = 12500
12500x3=37500
12500x5=62500
12500x12=150000
So A invested 37500
B invested 62500
C invested 150000
<span>High Shore Inc. adopts a new technology purely out of social pressure. In this case, High Shore Inc. would be classified as part of the early group of adopters of new technology. Those that adopt a new technology early on, typically tend to be more profitable but also more critical. Though the adaptation came from social pressure, High Shore Inc. still has expectations that the technology needs to meet to maintain their companies growing needs. </span>
The best answer to the question above would be letter b. surplus. If a nation exports more than it imports, it has a trade surplus. A trade surplus is when the nation has too many goods and they have to export it. Importing would be a bad decision since more goods are added to the economy.
Answer:
B. Brand B, 10 oz. bag for $3.90
Explanation:
The lowest per unit cost of different brands can be calculated using the following formula
Cost per oz=Cost per bag/number of oz in that bag
Brand A Cost per oz=3.60/8=$0.45
Brand B Cost per oz=3.90/10=$0.39
Brand C Cost per oz=6.50/16=$0.406
Brand D Cost per oz=0.59/1=$0.59
So the answer is B. Brand B, 10 oz. bag for $3.90