2 ounce bag will cost less than $1.25
6 ounces ÷ 3 = 2 ounces
$3.60 ÷ 3 = $1.20
OR
$3.60 ÷ 6 ounces = $0.60 per ounce
2 ounces = $ 0.60 × 2 = $1.20
Hello! I believe she would have 58,000 at the end of her fourth year. Hope this helps. :)
x1= -5 x2=0.5 y= -5
the answer is b as the minuses can be interchanged for the x intercepts
Step-by-step explanation:
As you can see as explained in the pictures
The answer is C.
When a positive and negative number are multipled or divided, the result is negative.
Answer:
17
Step-by-step explanation:
Let the larger number be represented by x
Let the smaller number be represented by y
from the question, the next equations can be gotten :
x - y = 9 equation 1
x = 1 + 2y equation 2
Substitute for x in equation 1
1 + 2y - y = 9
1 + y = 9
Collect like terms
y = 9 - 1
y = 8
Substitute for y in equation 1 and solve for x (the larger number)
x - 8 = 9
x = 9 + 8
x = 17