1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lidiya [134]
2 years ago
8

If m = 2, find the value of m+3.

Mathematics
2 answers:
Natasha2012 [34]2 years ago
7 0

Answer:

5

Step-by-step explanation:

m+3=

(m=2)+3=

(2)+3=

2+3=

=5

steposvetlana [31]2 years ago
5 0

Answer:

5

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Solve for r. 35r-21<-35r+19
Mnenie [13.5K]

Good morning ☕️

Answer:

r < \frac{4}{7}

Step-by-step explanation:

35r-21 < -35r+19

⇌ 35r + 35r < 19 + 21

⇌ 70r < 40

⇌ r < 40/70

⇌ r < 4/7

_________________________

:)

5 0
4 years ago
Which of the following statements are true? Check all that apply.
gavmur [86]
"Volume(10) = 1,000" and "Volume(2) = 8" are the two statements among the following choices given in the question that is true. The correct options among all the options that are given in the question are option "B" and option "C". I hope that this is the answer that has actually come to your great help.
8 0
4 years ago
Describe the nature of the roots for this equation.<br> 3x^2+x-5= 0
m_a_m_a [10]

Answer:

<h2>This equation has no natural roots.</h2>

Step-by-step explanation:

3x^2+x-5=0\\\\\text{Use the quadratic formula for}\ ax^2+bx+c=0\\\\x=\dfrac{-b\pm\sqrt{b^2-4ac}}{2a}\\\\\text{For the given equation:}\\\\a=3,\ b=1,\ c=-5\\\\b^2-4ac=1^2-4(3)(-5)=1+60=61\\\\x=\dfrac{-1\pm\sqrt{61}}{(2)(3)}=\dfrac{-1\pm\sqrt{61}}{6}\notin\mathbb{N}

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Angela is shopping for pet supplies and needs to buy a kennel and several toys. At Paws R Us, she would pay $50.75 for the kenne
zhenek [66]

Answer: t>6

Step-by-step explanation:

Amount to pay = Cost of kennel + (Cost per toy )x (Number of toys)

Let t = the number of pet toys Angela would need to buy for Paws R Us to be the cheaper option.​

Given, At Paws R Us, she would pay $50.75 for the kennel and $3.75 for each pet toy.

Amount to pay =  $(50.75 + 3.75t)

At Truth or Tail, she would pay $43.25 for the kennel and $5 for each pet toy.

Amount to pay =  $(43.25 + 5t)

According to the question , we have

50.75 + 3.75t < 43.25 + 5t

Subtract 3.75t from both sides

50.75+ 3.75t -3.75t   < 43.25 + 5t -3.75t

⇒ 50.75< 43.25 +1.25 t

Subtract  43.25 from both sides, we get

50.75 - 43.25 < 1.25 t

⇒  7.5< 1.25 t

Divide both sides by 1.25 we get

⇒   6<t

Hence, the required inequality to represent t, the number of pet toys Angela would need to buy for Paws R Us to be the cheaper option:

t>6 .

5 0
4 years ago
Emma scored 4 points more than twice number of points teagan scored. Emma scored 3 points. How many did teagan score
Snowcat [4.5K]
Let's write T for Teagan's score and E for Emma's score.
Also, let's write an equation

E = 2T + 4
E = 3
2T + 4 = 3
subtract 4 from both sides
2T = -1
divide both sides by 2
T = -1/2

To see of this is correct:
2T + 4 = 3
2(-1/2) + 4 =?= 3
-1 + 4 =?= 3
3 = 3

Hope this helps


8 0
3 years ago
Other questions:
  • Use the given line and the point not on the line to answer the question. What is the point on the line perpendicular to the give
    8·2 answers
  • Find the value of x in the polygon.
    12·2 answers
  • 30 Pts
    8·1 answer
  • How many solutions exist for the system of equations below? 3x+y=18 3x+y=16
    14·2 answers
  • Kelly bought a pair of sneakers for $ 35.00. She also bought a pile of different laces. Each set of laces, L, costs $ 3.00. Writ
    13·1 answer
  • A relay with n laps was run by 4 people. The 1st runner ran half the laps. The 2nd runner ran half the number of laps the 1st ru
    8·1 answer
  • XA
    10·2 answers
  • Is the function shown in the graph one-to-one?
    8·1 answer
  • A rock sinks 160 feet in 20 seconds. Find the average rate of change per second.
    7·1 answer
  • Valeria already owns 147 necklaces, and additional necklaces are priced at 2 for a dollar. How
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!