1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
iren [92.7K]
3 years ago
5

Pencils are on sale for 25 for $1.25. Based on this rate, how much would one pencil cost?

Mathematics
1 answer:
Marat540 [252]3 years ago
6 0

Answer:

$0.05

Step-by-step explanation:

1.25/25=0.05

You might be interested in
#18 There are 8 students
S_A_V [24]

There are 20 students in the class.

8 0
3 years ago
What is the measurement of ∠G? Show your work.
san4es73 [151]

Answer:

x = 40

Step-by-step explanation:

The angles add to 180 degrees

30+110 +x = 180

Combine like terms

140 +x = 180

Subtract 140 from each side

140+x-140 =180-140

x = 40

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The digit that makes 39,9?8 divisible by 9 is
Luden [163]

Answer:

?=7

Step-by-step explanation:

Here is a cool trick that I believe only works with 9.

Add the numbers, 3+9+9+8+x= divisible by 9.

3+9+9+7+8 is 36 which is the only number divisible by 9.

5 0
3 years ago
Chris rode his bike along the same route every day for 60 day. He logged that he had gone exactly 127.8 miles. How many miles di
son4ous [18]
You have to do 127.8 divided by 60 which is 2.13 Chris biked 2.13 miles a day
7 0
3 years ago
Which of the following expressions represents the width of the door?
charle [14.2K]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A concert promoter sells tickets and has a​ marginal-profit function given​ below, where Upper P prime (x )is in dollars per tic
    10·1 answer
  • Help me find the fraction that is evquvalint to 4/5
    9·2 answers
  • Given 2x² = -8, x is .
    8·1 answer
  • if there are 8fluid ounces in 1 cup ,2 cups in 1 pint,2 pints in 1 quart,and 4 quarts in 1 gallon,how many quarts arr in 1 gallo
    14·1 answer
  • How do you solve<br>x = y +7<br>x=9- y​
    13·1 answer
  • Which counterexample proves this statement is FALSE?
    6·1 answer
  • Which would you simplify in order to evaluate the expression when the value of the variable is 2?
    11·2 answers
  • 3. If the equation of a line is expressed as y = 3x – 4, is the point (2, 6) a point on the line? a. Yes b. No
    10·1 answer
  • 4.
    9·1 answer
  • The sum of two numbers is 20. The difference is 6. What are the two numbers?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!