1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nadezda [96]
3 years ago
9

25for 14.00 find unit price

Mathematics
1 answer:
Alex17521 [72]3 years ago
4 0

All you need to do is divide $14 by 25 to find the unit price !

Or in other words, dvide the total price by the total amount of units

14 / 25 = 0.56

This means it is about $0.56 per unit!

Hope I helped! Message me if you have any questions or concerns.

You might be interested in
What is the midpoint of 2,6 and 10,12
-BARSIC- [3]

Answer:

               = 6, 9

Step-by-step explanation:

To find the midpoint , we use the formula

midpoint = (x1+x1)/2, (y1+y2)/2

             = (2+10)/2,  (6+12)/2

               = 12/2, 18/2

               = 6, 9

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sebastian rides his bike 2000 meters in 5 minutes. How many meters does he bike in 1 minute
kherson [118]
The answer is 4 have a nice
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
a coin is tossed and a number cube is rolled what is the probability that the coin shows heads and the number cube shows 5
Reptile [31]

Answer:

If it is a 6 sided dice, then the probability will be roughly a 1 in 12 chance

Step-by-step explanation:

I think, not entirely sure, sorry if it is wrong

8 0
3 years ago
a textbook company ships its books in boxes that can hold 30 pounds. one particular order calls for a shipment of 800 books. if
Pachacha [2.7K]

83 boxes are required to carry 800 books.

According to the question:

One Box can hold weight = 30 pounds

We know that ,  1 pound= 0.45 kg

hence, 30 pounds = 30 x 0.45 = 13.5kg  

hence,  one box can carry 13.5 kg of weight.

Now,

Weight of 1 book = 1.4 kg

So, Total Weight of 800 books= 1.4 x 800 kg

And , No. of boxes required to carry 800 books = (1.4 x 800)/13.5 = 82.96

                                                                             or approximately 83 boxes

Hence, 83 boxes are required to carry 800 books.

Learn more about Unitary Method at :

brainly.com/question/19423643

#SPJ4

4 0
2 years ago
Find the pay per hour if you earned $120.67 for 16 hours worked.
JulsSmile [24]

Answer:

$7.54 is the right answer

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A teacher writes the function f(x)=3x^2-18x+27 on the board. How many times does the graph of the teacher's function intersect t
    8·1 answer
  • [tex]({ \frac{a}{3 \alpha ^2}) ^3
    8·1 answer
  • What is the first step in constructing an inscribed circle inside triangle XYZ?
    11·1 answer
  • Triangle PIG was rotated to create triangle P'I'G'. Describe the transformation using details and degrees.
    11·1 answer
  • Analyze the function’s graph to determine which statement is true.
    6·2 answers
  • Evaluate 4x + 6 for x = 3. 18 13 49 36
    5·2 answers
  • 0.8 more than c times 10
    12·1 answer
  • Simplify<br> 3-6 x<br> (34<br> .<br> 3º)2<br> 3-6<br> 3-2<br> 30
    11·2 answers
  • Whats the answer 6+1
    14·2 answers
  • What is the common ratio of 9, 81, 729. -6561
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!