1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nadezda [96]
2 years ago
9

25for 14.00 find unit price

Mathematics
1 answer:
Alex17521 [72]2 years ago
4 0

All you need to do is divide $14 by 25 to find the unit price !

Or in other words, dvide the total price by the total amount of units

14 / 25 = 0.56

This means it is about $0.56 per unit!

Hope I helped! Message me if you have any questions or concerns.

You might be interested in
Math
schepotkina [342]

<em>.... what is this train..... ❓❓</em>

5 0
2 years ago
If g(x) = 2x − 1, what is g(−2.3)?
Kaylis [27]

Answer:

Gx 2x -1 (2,-5)

Step-by-step explanation:

I think that was the thing on apex sorry if wrong

3 0
3 years ago
What is the TOTAL surface area?
BartSMP [9]

Answer:

SA=571.77

Step-by-step explanation:

SA==2πrh+2πr2=2·π·7·6+2·π·72≈571.76986

pls mark brainliest

8 0
3 years ago
How much is freds food club candy
sladkih [1.3K]
Is there more to this question?
8 0
2 years ago
P(n)=2n^2-6n find p(4)
Igoryamba

let's solve for p(4) :

  • 2 {n}^{2}  - 6n

  • 2 \times (4) {}^{2}  - (6 \times 4)

  • (2 \times 16) - 24

  • 32 - 24

  • 8
4 0
2 years ago
Other questions:
  • Amaya's test scores in Algebra 1 are 48 and 61. She has one more test left and wants to earn a D for the course, which is from 6
    13·1 answer
  • bicycle, A company that makes dice (cube), is looking to change The size of the days they produce. The current days have edge le
    14·1 answer
  • Please help me guys
    5·1 answer
  • Can you solve this?? It's, 5x-9y= -2
    15·1 answer
  • A simulation was conducted using 10 fair six-sided dice, where the faces were numbered 1 through 6. respectively. All 10 dice we
    9·1 answer
  • 2+2-2-4-6-5-4-3-4-5-7-8-8-5-4-2-6-8
    5·2 answers
  • suppose that A and B are independent events. if P(A)=.4 and P(B)=.1, what is P(A∩B¹)? A .54 B .06 C .36 D .04
    7·1 answer
  • LaPeach Elementary School uses 4000 pencils each year. The school has 500 students. What is the unit rate per student?
    11·2 answers
  • Please help asap((((:
    9·1 answer
  • Is 3 1/4 a rational or irrational number?
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!