1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
artcher [175]
3 years ago
13

Jeffrey spent 2/3 hour on his homework how many minutes did he spend on home work

Mathematics
2 answers:
olganol [36]3 years ago
5 0
45 minutes because when you divide 60 minutes into sections you get 45 minutes
Nutka1998 [239]3 years ago
3 0
He spent 40 Minutes on his homework 1 Hour = 60Minutes so 60/ 3= 20 x 2 is 40
You might be interested in
Which of the following shows an integer and its opposite?
pashok25 [27]

3, -3

Step-by-step explanation:

an integer is a whole number

4 0
3 years ago
A price for pineapples is $5 for two pineapples the price for pineapple is $8 for four pineapples which store is offering the lo
Butoxors [25]

Answer:

The first store

Step-by-step explanation:

Given data

Let us find the unit cost on each sale

A price for pineapples is $5 for two pineapples

Unit cost per pineapple

=5/2

=$2.5 per pineapple

price for pineapple is $8 for four pineapples

Unit cost

=8/4

=$2 per pineapple

Hence the first store offers the lowest price per pineapple $2.5

6 0
3 years ago
A square sandbox has sides that are 10 feet long. What is the sandbox's area?
Ainat [17]

Answer:

0.0929

Step-by-step explanation:

thats the answer

4 0
3 years ago
2. make sure you show all your work for full points. what is z?
LenKa [72]

Answer:

I don't understand what the means

7 0
2 years ago
Que son las aristas
Alchen [17]

Answer:

Dónde está

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Can someone help me please?
    14·1 answer
  • Today the entire school 250 students went to the soap box derby the math club went in 2 vans and each van held 6 students how ma
    14·1 answer
  • Write the equation 6x-3y=9 in slope-intercept form. Then graph the line described by the equation .
    5·1 answer
  • Is y=9(2x) linear or non linear
    10·2 answers
  • The perimeter of a square is 16 cm. Find the length of its diagonal.​
    6·2 answers
  • Giovanni can read 250 words per minute. If there are approximately 400 words on a page, about how many
    11·1 answer
  • PLLLLEEEAAASSSEEE HHHHEEEELLLPPPPPP
    10·1 answer
  • Given that △ABC with a perimeter of 12 inches is translated by the rule T(x,y)⟶(x+4,y−2), what is the perimeter of △A′B′C′?
    11·1 answer
  • Show work please!
    12·2 answers
  • Find the equivalent cash price of a $1500 monthly payment over two years assuming 18% interest compounded monthly.
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!