1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Korvikt [17]
3 years ago
11

Oh, boy! Look at that monthly payment from Question 2 above! Molly cannot afford the monthly payment using the 0% financing. She

opens up Bankrate’s Loan Calculator to see how much she’d pay with the other financing option.
Remember that Molly has a $2500 down payment saved for this purchase. The dealer will take the $500 Cash Allowance straight off her total. How much loan does Molly need?

Using the Loan Calculator and the 1.9% APR offer, how much will Molly’s monthly payment be?

How much total interest will Molly pay using this plan?

When Molly adds all of her payments, how much will the car cost her using this plan?
Mathematics
1 answer:
viktelen [127]3 years ago
3 0

The car payment plan that has an APR of 1.9% is, on the short term, pocket

friendly.

The correct responses are;

  • First part: The amount of loan Molly needs is <u>$22,495</u>
  • Second part: Molly's monthly payment will be approximately <u>$286.2</u>
  • Third part: The total interest Molly will pay using the plan is approximately <u>$1,545.8</u>
  • Fourth part: The amount the car costs Molly using the plan is approximately <u>$26,540.8</u>

Reasons:

The question parameters are;

Molly is comparing Auto Loans on Jeep website

Selling price of the Jeep, P = $25,495

The down payment Molly has = $2,500

The Cash Allowance = $500

Number of months of payment, n = 84 months

The Annual Percentage Rate, APR, <em>r</em> = 1.9%

First Part:

Loan needed = $25,495 - $2,500 - $500 = $22,495

The amount of loan Molly needs = <u>$22,495</u>

Second Part:

The monthly payment is given by the formula;

  • \displaystyle M = \mathbf{\dfrac{P \cdot \left(\dfrac{r}{12} \right) \cdot \left(1+\dfrac{r}{12} \right)^n }{\left(1+\dfrac{r}{12} \right)^n - 1}}

Therefore;

\displaystyle M = \dfrac{22,495 \times \left(\dfrac{0.019}{12} \right) \times  \left(1+\dfrac{0.019}{12} \right)^{84} }{\left(1+\dfrac{0.019}{12} \right)^{84} - 1} \approx \mathbf{286.2}

Molly's monthly payment will be <em>M</em> ≈ <u>$286.2</u>

Third part:

The total interest, <em>I</em> = Sum of payment - Loan amount

∴ The total interest, <em>I </em>≈ $286.2/month × 84 month - $22,495 ≈ $1,545.8

The total interest Molly will pay using the loan, <em>I</em> ≈ <u>$1,545.8</u>

Fourth part:

The cost of the car, <em>C</em>, using the 1.9% APR financing plan is the sum of the down payment plus sum of the loan repayment

Therefore;

C ≈ $2,500 + $286.2/month × 84 months = $26,540.8

The cost of the car using the 1.9% APR financing plan, C ≈ <u>$26,540.8</u>

<em>The question parameters obtained from a similar question are;</em>

<em>Selling price of the car = $25,495</em>

<em>Financing = 1.9% APR for 84 months with a cash allowance of $500</em>

Learn more about loan payment here:

brainly.com/question/1040657

You might be interested in
If $36.25 in tax is added to the price of an item, what was the original price in dollars of the item?
san4es73 [151]
483.33 I’m pretty sure
5 0
3 years ago
The measures 2 cm, 4 cm, 5 cm form a triangle. Is the triangle acute, obtuse or right?
Schach [20]

i think is acute angle because acute angle are angles that are more than zero but less than 90

4 0
3 years ago
Anyone know this? Ill give brainliest if right pls help ^^ :)
SSSSS [86.1K]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

Since you're only looking at salt and you want 4 times as much all you need to do is multiply 1/2 with 4 and the result is 2.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 2 - gallon bottle of bleach costs $ 7.68 . What is the price per cup ? $
Otrada [13]

Answer:

$0.24

Step-by-step explanation:

7.68/32=0.24

There are 32 cups per 2 gallons. The total cost for 2 gallons is 7.68

5 0
4 years ago
Find the slope of the line that passes through the pair of points. (if an answer is undefined, enter undefined.) (−a + 2, b − 3)
inysia [295]
M=(y2-y1)/(x2-x1)
 (x1,y1)=<span>(−a + 2, b − 3)
</span> (x2,y2)=<span>(a + 2, −b) 
 then, </span>substituting
 m=((-b)-(b − 3))/((a + 2)-(−a + 2))
 m=(-2b+3)/(2a)
 with
 a=/0
3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the slope of the line represented by the equation y = 1/5x-3?
    13·1 answer
  • HELP PLEASE
    8·1 answer
  • 15. Greg and Alana went out to dinner. Their dinner bill came to $68.89.
    6·1 answer
  • suppose for everyone cup of rice I add 2 3/4 cups of water. If I add 2 1/2 cups of rice, how much cups of water do I add?
    6·1 answer
  • 10 to the second power times 16.29
    14·1 answer
  • Parallel lines t and u are cut by two transversals, r and s, which intersect line u at the same point.
    15·2 answers
  • 10. Shown is a circle centre o
    7·1 answer
  • Find the area of each figure. <br> Please help!! I usually don’t ask for help I’m having trouble.
    6·1 answer
  • Please help me. Solve for x​
    6·2 answers
  • Can anyone solve this 100+3-4(4-5) divided by 6+5+5+5+300
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!