Answer:
a. 60,600
Explanation:
Given,
The number of units completed and transferred out = 6000,
Ending inventory = 3,000,
Percentage of completed units with respect to materials = 20%,
So, the additional completed units = 20% of 3000


= 600
Hence, the weighted average equivalent units of production for materials for the month = 60,000 + 600
= 60, 600
OPTION A would be correct.
Answer:
$11 billion annually.
Explanation:
Firms carried out assessments based on their daily activities as well as employee assessment.
Employees in firms are assessed based on their productivity level, rate at which they are absent from work as well as their turnover rate in the firm.
Low productivity can be defined as a decrease in the production capacity of a firm due to the inefficiency of workers.
Absenteeism can be defined as when a person is not present at work. This may be due to genuine or deliberate reasons.
Employee turnover can be defined as the number of employees who leave a firm and are replaced with new employees.
Low productivity, consistent absenteeism and employee turnover rates are said to cause firms to lose a lot of money due to:
a. Payment of salary for absent workers
b. Having to find replacement for absent staffs.
c. Low productivity due to lack of or absent staffs.
It is estimated that firms lose $11 billion annually in productivity, absenteeism, and employee turnover due to caring for aging parents.
Answer:
Americans piled into the metal as protection from the collapsing value of the dollar. But since the 1970s, the government has enacted a series of laws that have made owning gold more difficult, more costly, and less private.
Explanation:
:D
Answer:
The total production costs when 105 comma 000 toys are produced are $467,500
Explanation:
Manufacturing or production costs are the costs which is incurred to Manufacture / produce the products being sold.
Total Manufacturing Cost = $370,000
Variable cost = $130,000
Variable cost per unit = $130,000 / 60,000 = $2.17
Total Fixed Cost = Total Manufacturing cost - Variable cost
Total Fixed Cost = $370,000 - $130,000 = $240,000
Total Production cost = Variable cost + Fixed Cost
Total Production cost = ( 105,000 x 2.17 ) + $240,000
Total Production cost = $227,500 + $240,000 = $467,500
Answer:
Global marketing standardization
Explanation:
In Global marketing standardization technique companies or firms try to create the equal standards of product and service globally, In general term Companies make the same quality and quantity of their product or service to create a uniqueness and market establishment.
In this situation, Zenith provides the same machine technology and ingredient for there customer. it is a type of Global marketing technique.