1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tcecarenko [31]
3 years ago
14

Xy and bd are parallel lines

Mathematics
1 answer:
aksik [14]3 years ago
5 0

Answer:

is this a statement or question...?

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Can some one please help me?
bulgar [2K]

Answer:

the s is 4 and r is -3 and the other angle is 2

Step-by-step explanation:

if this right good but if it not i tried

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help!! Please!!!!!
VLD [36.1K]

Answer:

the mean is 8 and the absolute deviation is 1.5

Step-by-step explanation:

to find the mean you add up all the numbers, then you just divide by how many numbers there are. in this case, you would do 64/8 which would then equal 8. then you see how much the numbers differ from the mean. like for your numbers, for 8 it would be 0, for 9 it would be 1, for 7 it would be 1, for 6 it would be 2. you see it? its just how far away it is from the mean. so once you do that, you should have a 6. then you do 6/4 which is 1.5. hope this helps!

4 0
3 years ago
An electrician charges $53 per hour and his apprentice charges $22 per hour. On a job wiring a house the electrician worked four
forsale [732]

Answer:

<h2>$503.5</h2>

Step-by-step explanation:

let the apprentice duration of work be x hours

so that the electrician worked (x+4)hours

53*(x+4)+22*x=624.50

opening the bracket we have

53x+212+22x=624.50

collect like terms we have

53x+22x+212=624.50

75x+212=624.50

75x=624.50-212

75x=412.5

divide both sides by 75 we have

x=412.5/75

x=5.5

The electrician worked a total of (x+4)

5.5+4=9.5 hours or 9hours 30min

given that the electrician earns $53 per hour

then,for the work he would make 53*9.5=$503.5

7 0
3 years ago
A 3-pound box of grapes costs $12.00. What is the price per ounce?
AysviL [449]

Answer:

$2.64

Step-by-step explanation:

I hoped I could help you!!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the distance between points.
Nuetrik [128]

Answer:

6 units

Step-by-step explanation:

Here, The distance between two points is 6 units

<u>-TheUnknownScientist</u>

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Hannah and anthony are siblings who have ages that are consecutive odd integers. The sum of their ages is 92. Which equations co
    14·1 answer
  • Let x1, . . . , xn be independent exponential random variables having a common parameter λ. determine the distribution of min(x1
    14·1 answer
  • If Jerry Adams would normally pay $875 for bodily injury
    11·1 answer
  • a varies directly as b and inversely as the square of c. If a = 197 when b = 5 and c = 5, find a if b = 3 and c = 3
    15·1 answer
  • Sergio has decided to diversify his investments in the following way:
    6·2 answers
  • If Tara spends $219 a month for her car payment and she makes $3,200 a month, what percent of her monthly income is spent on her
    7·2 answers
  • A cell phone company tests 110 cell phones and finds that 4 of them have defects. Out of 550 cell phones, how many would you exp
    8·1 answer
  • Plz plz I need help plz plz really fast plz plz I will cry if u help me giving 25points
    5·1 answer
  • Please help quick! last question on my hw.
    12·1 answer
  • Which number is​ greater, 89 or​ 12.577? How do you​ know?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!