1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zimovet [89]
2 years ago
6

Georges is watering her garden, which contains red, blue and yellow flowers. If all the flowers are red except 14, and all are b

lue except 18, and all are yellow except 12, then how many flowers are in Georges garden?
Mathematics
1 answer:
Inga [223]2 years ago
4 0

Using a system of equations, it is found that 22 flowers are in George's garden.

<h3>What is a system of equations?</h3>
  • A system of equations is when two or more variables are related, and equations are built to find the values of each variable.

In this problem, the <em>variables </em>are:

  • Variable x: Number of red flowers.
  • Variable y: Number of blue flowers.
  • Variable z: Number of yellow flowers.

All the flowers are red except 14, that is, there are 14 that are blue or yellow, hence:

y + z = 14 \rightarrow z = 14 - y

All are blue except 18, that is, there are 18 that are red or yellow, hence:

x + z = 18 \rightarrow z = 18 - x

All are yellow except 12, that is, there are 12 that are red or blue, hence:

x + y = 12 \rightarrow y = 12 - x

From the first two equations:

14 - y = 18 - x

x - y = 4

Since y = 12 - x

x - 12 + x = 4

2x = 16

x = 8

y = 12 - x = 12 - 8 = 4

z = 18 - x = 18 - 8 = 10

The total amount of flowers in the garden is:

x + y + z = 8 + 4 + 10 = 22

To learn more about system of equations, you can take a look at brainly.com/question/24342899

You might be interested in
In March, April, and June it rained 2 inches. In February, May, and September it rained 1 inch. In August and October, it rained
koban [17]

Answer:

D

Step-by-step explanation:  

Hope this Helps :D

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The graph below shows the amount of money left in the school’s desk fund, f, after d desks have been purchased. A graph titled D
natima [27]

Answer:

$110

Step-by-step explanation:

The computation is shown below:

Provided that

Number of desk purchased    Fund Left $

           0                                   700

           1                                    590

           2                                   480

           3                                   370

           4                                   260

           5                                   150

           6                                    40

Now the Fund decreased while purchasing is

= 5 desks - 2 desks

= 3 desks

i.e

= $480 - $150

= $330

Now the amount of money left for decreased the desk fund is

= \frac{Fund\ decreased }{number\ of\ desk\ decreased}

= \frac{\$330}{3\ desk}

= $110

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
5x + 2 = 3x + 4(2x - 1)<br><br> show steps
LUCKY_DIMON [66]

Answer:

x=1

Step-by-step explanation:

5x+2=3x+4(2x-1)

5x+2=3x+8x-4

5x+2=11x-4

5x-11x=-4-2

-6x=-6

6x=6

x=1

7 0
2 years ago
Rewrite 1/(√x-5) in an equivalent form with a rational expression in the denominator.
sladkih [1.3K]

Answer:

1/(√x-5)*(√x+5)/(√x+5)

Step-by-step explanation:

1/(√x-5)*(√x+5)/(√x+5)

4 0
3 years ago
Greatest common multiple of 8 &amp; 24
SashulF [63]
Greatest common multiple is 2
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the gcf and lcm of 10and15
    13·1 answer
  • the price of a printer increases by 8% to 77.60 dollars. Find the original price of the printer. Please show your work. ASAP
    11·1 answer
  • Is the absolute value symbol another form of parentheses that all operations on the outside of the symbols be distributed into t
    6·2 answers
  • Multiply and divide. product or quotient
    11·2 answers
  • 11 is 10% more than ?
    13·2 answers
  • 42 students want lemonade and 6 students want iced tea. What is the ratio of the number of students who want iced tea to the num
    13·2 answers
  • julio bought 4 pounds of carrot sticks and 3 pounds of celery sticks for the school potluck. he had 6 bowls for serving vegetabl
    15·1 answer
  • Jocelyn and her children went into a bakery and she bought $9 worth of cookies and brownies. Each cookie costs $0.50 and each br
    14·1 answer
  • Karen fills an aquarium to a depth of 25 meters in 4 minutes. What is the unit rate in minutes per meter? Write your answer in s
    13·1 answer
  • The expression above can also be written in the form <br> So what is A =
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!