1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NARA [144]
2 years ago
14

Find the sum of -8x^2+3 and -9x^2+10x-10

Mathematics
1 answer:
nirvana33 [79]2 years ago
3 0

Answer:

-17x² + 10x - 7

General Formulas and Concepts:

<u>Algebra I</u>

Terms/Coefficients

Step-by-step explanation:

<u>Step 1: Define</u>

<em>Identify.</em>

-8x² + 3 - 9x² + 10x - 10

<u>Step 2: Simplify</u>

  1. Combine like terms (x²):                                                                                   -17x² + 3 + 10x - 10
  2. Combine like terms:                                                                                         -17x² + 10x - 7
You might be interested in
The cost of renting roller blades is $4 plus $3.50 for each hour that the roller blades are rented. Write an expression to repre
Pavel [41]

Answer:

The expression is equal to 3.50h+4

Step-by-step explanation:

Let

x ----> the number of hours that the roller blades are rented

y ----> the cost of renting roller blades in dollars

we know that

The linear equation in slope intercept form is equal to

y=mx+b

where

m is the slope or unit rate of the linear equation

b is the y-intercept or initial value of the linear equation

In this problem we have

The slope is equal to

m=\$3.50\ per\ hour

The y-intercept is equal to

b=\$4 ----> value of y when the value of x is equal to zero

substitute

y=3.50x+4

For x=h hours

substitute

y=3.50h+4

3 0
4 years ago
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.<br><br> $5.99 for 19 lb
sveta [45]

Answer:

0.315 per lb

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Please help me, haha...
sashaice [31]
Yup the answer is C !!
3 0
3 years ago
Chase is comparing music subscription price . a 12 month with all ears cost $91.80 and a subscription with press play cost $19.3
WINSTONCH [101]

Answer:

its press play

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is not true statement 10.345&gt;10.340
alexandr402 [8]
Awnser is in the photo below

5 0
2 years ago
Other questions:
  • What is 5 and 1\4 as a imprpoper fraction?
    5·1 answer
  • The print shop charges $1.10 per square foot for banners of any shape and size. What is the approximate cost of the banner befor
    13·2 answers
  • 50³×20=???<br><br><br><br> PLEASE HELP ME FAST WILL GIVE BRAINLIEST
    8·2 answers
  • the sum of the reciprocals of two consecutive even integers is 9/40. this can be represented by the equation shown 1/x + 1/(x+2)
    7·1 answer
  • 3. The radius of a circle is 14 yds. What is the area? Use 3.14 as pi.​
    13·2 answers
  • 16 x 0.2 please answer correct
    14·2 answers
  • PLEASE HELP you just have to help with a few
    12·1 answer
  • (Plz no links) <br> Help needed a lot!!!!
    13·2 answers
  • In your own words, describe how to simply expressions.​
    6·2 answers
  • Please help I feel like I am dying
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!