1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
telo118 [61]
2 years ago
8

HELPPPPPP ASAP PLSPLSPLSPLSPLSPLSPLS

Mathematics
2 answers:
Art [367]2 years ago
7 0

Answer:

n = -4

Step-by-step explanation:

n+14/2 = 5

x2           x2

n + 14  = 10

    -14     -14

        n = -4

Yakvenalex [24]2 years ago
3 0
N=-4

Explaination
N+ 14/2= 5

-4+14=10
10/2=5

Therefore n= -4
You might be interested in
Four friends paid a total of $32 for movie tickets. What is the ratio $32 for 4 people written as a unit rate?
ddd [48]

32/4=8/1

$8 for 1 person

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Electric utility poles in the form of right cylinders are made out of wood that costs $25.46 per cubic foot. Calculate the cost
kotegsom [21]

Answer:

$ 1349.746624

Step-by-step explanation:

The volume of a cylinder

The formula for calculating the volume of a cylinder is expressed as:

V=πr²h

where:

r is the radius

h is the height

Given the following parameters

r = d/2 = 1.5/2 = 0.75ft

h = 30ft

Get the volume of the cylinder

V=π(0.75)²(30)

V= 53.0144...ft³

If the wod costs $25.46 per cubic foot, hence the cost of the wood will be 53.0144*25.46 = $ 1349.746624

4 0
1 year ago
Which is the better buy, 36 cans for $3.32, or 9 cans for $0.91 ?
valentina_108 [34]

Answer:

36 cans for $3.32

Step-by-step explanation:

36 cans = $3.32

1 can =$ 0.092

9 cans = $0.91

1 can = $0.01

0.09 and 0.1 the cheaper is 0.09 dollars so 36 cans for $3.32 is better

6 0
3 years ago
A method for finding the volume of any solid for which cross sections by parallel planes have equal area is called
lapo4ka [179]
The appropriate response is Caliveire's <span>Principle</span> It is a technique, with the recipe given beneath, of finding the volume of any strong for which cross-segments by parallel planes have measured up to ranges. This incorporates, yet is not constrained to, chambers and crystals.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
If a restaurant bills totals $85, what amount should be left as a 15$ tips
IgorC [24]
If the total bill is $85, and you want to leave a 15% tip, then you can calculate it as follows:

85 * 15%

= 85 * 15/100

= 85 * 0.15

= 12.75

The amount that should be left as a tip is D. $12.75.
6 0
3 years ago
Other questions:
  • What’s is the domain of f(x) ?
    15·1 answer
  • Sally is baking brownies that call for r measuring cup a 1/2 cup of flour, but her measuring cup is missing. if there are 16 tab
    7·1 answer
  • How many three digit numbers have exactly two digits equal and the third different?
    12·2 answers
  • How to solve the system of 4x+2y-5z=47
    7·2 answers
  • At the time that a 55 foot tall tree casts a shadow that is 32 feet long, a nearby woman is 5.5 feet tall. Which measure is the
    12·1 answer
  • Find the value of x <br> A. X=16<br> B. X=7<br> C. X=56<br> D. X=4
    12·1 answer
  • Write in slope intercept form an equation of the line that passes through the given points. (0,4) (4,8) and (-2,3) (-4,4)
    12·1 answer
  • What is food...................................
    5·2 answers
  • Which expressions are equivalent to 4^-2 times 7^-2
    15·1 answer
  • Which has more KE ? a 2 g bee flying at 1 m/s OR a 1 g wasp flying at 2 m/s <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5C%5C%20" id="
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!