Answer:
x=7
y=9
Step-by-step explanation:
x+7y=70 ...(1)
3x-6y=-33
divide by 3
x-2y=-11 ...(2)
(1)-(2) gives
x+7y-x+2y=70+11
9y=81
y=9
x-2*9=-11
or x=-11+18=7
2.5x1.30=3.25
4x4.50=18
2x3.75=7.5
3.25+18+7.5=$28.75 total price
2.5+4+2=8.5lb. total weight
28.75/8.5= 3.38 dollars per pound.
Answer: Day 6
Step-by-step explanation: Every 3 days 1 pound of hay is used every day 1 pound of grain is used. There are 10 pounds of grain and 8 pounds of hay. On the 6th day there are 6 pounds of hay left and 6 pounds of grain left.
The answer is C..................
We have that
2r−9≤−6------> 2r ≤ -6+9-------> 2r ≤ 3-----> r ≤ 1.5
the solution is the interval (-∞, 1.5]
using a graph tool
see the attached figure