1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Verizon [17]
2 years ago
5

Find the of the line

Mathematics
1 answer:
Umnica [9.8K]2 years ago
7 0

Answer:

D

Step-by-step explanation:

Using the Slope Equation

Pick two points on the line and determine their coordinates.

Determine the difference in y-coordinates of these two points (rise).

Determine the difference in x-coordinates for these two points (run).

Divide the difference in y-coordinates by the difference in x-coordinates (rise/run or slope

You might be interested in
Function f, shown below, is translated down 3 units and left 4 units to create function g.
pantera1 [17]

Answer: G(x) = 3|x + 2| - 8

<u>Step-by-step explanation:</u>

"a" represents the vertical stretch <em>(or shrink)</em>

"h" represents the x-coordinate of the vertex

  • x-axis goes left and right

"k" represents the y-coordinate of the vertex

  • y-axis goes up and down

F(x) = 3|x - 2| - 5

G(x) = 3(x - 2 + 4| - 5 - 3

       = 3|x + 2| - 8

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The first three terms of an arithmetic sequence are as follows. -7 , -10 ,-13 Find the next two terms of this sequence.
kotykmax [81]

Step-by-step explanation:

bkmbkbjbkkvvijvggihihhi8hihihh8

7 0
3 years ago
The base of the figure shown is a cube with sides that are 12 inches long. The total height of the figure is 20 inches. The slan
elena-s [515]
It should be 960 square inches! :)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write an equation that represents the line.<br> Use exact numbers.
jolli1 [7]

Answer:

1x-2y

Step-by-step explanation:

You have to go down 2 on the y-axis and over to the right 1 on the x axis

3 0
3 years ago
H/52 = 88/44 what does H=
loris [4]
I believe the answer is 104.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • if 6 banannas are $1.50 and 5 oranges are $3.00 how much would it cost if i buy 2 banannas,and 2 oranges.
    12·2 answers
  • I bought 4 1/2 lb of bananas for 3.98. What is the price per pound of bananas? A. $.88 B. $1.13 C. $1.88
    15·1 answer
  • A clockwise rotation of 180 is the same as a counterclockwise rotation of
    5·1 answer
  • If a number is divisible by 3 then it is odd
    7·2 answers
  • 4d to the third power-10 in verbal expression
    6·1 answer
  • Who can tell me what all the prime numbers are,please!!!!!!!!!!!!!
    13·2 answers
  • Roddy runs a 7-day, 10,000-person simulation several times, and finds that nobody has won the contest in any of his simulations.
    5·1 answer
  • ZDFG and LJKL are complementary angles. DFG = x + 1, and JKL = x - 7. Find the
    14·1 answer
  • HELP MEEEE I BEG U SO MUCH
    7·1 answer
  • MARKING AS BRAINLIEST!! (Geometry)
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!