1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alexxandr [17]
2 years ago
10

marco needs to buy some dog food. at the nearest store, 5 bags of dog food cost $12.50. how much would marco spend on 3 bags of

dog food
Mathematics
2 answers:
Fynjy0 [20]2 years ago
7 0

Answer: 7.5 bags

Step-by-step explanation:

$12.50 divided by 5 bags= $2.5 per bag

$2.5*3 bags= $7.5

lukranit [14]2 years ago
4 0

Answer:

7.5

Step-by-step explanation:

Since we are given the price for 5 bags of dog food, we have to find the unit rate. Now to do that we divide the price by the amount.

12.50/5= 2.50

now since we have the unit rate, we take that and multiply the price of one by 3 to find the price of 3

2.50x3=7.50

Hope this helps!

You might be interested in
how many integers from 100 to 999, inclusive, don't include the numbers 2,4,6,8? PLS HELP I WILL MARK BRAINLIEST
UNO [17]

Answer:

243

Step-by-step explanation:

999-100= 899 integers

200s 400s 600s 800s excluded so 400 numbers excluded

899 - 400 = 499

20s 40s 60s 80s which are 40 integers x 4 = 160

499 - 160 = 339

2s 4s 6s 8s which are 4 integers x 6 x 4 ( 4 from each 100 ) = 96

339 - 96 = 243 integers

7 0
2 years ago
It snowed 875 inches last winter. This was 5 times the amount that it snowed the previous winter. How much did it snow the previ
Tomtit [17]
875/5=125

It snowed 125 inches the previous year. I hope I helped! :)
6 0
3 years ago
It costs the factory $4 to make each Part A. About how much dors it cost to make Part A each month?
AnnZ [28]

Answer:$24 in a year or 12 months

this question doesnt really make sense tho

i need a specific # of months

5 0
3 years ago
Helppppppppp pleaseeeeeee fasttttt
topjm [15]
I think it’s 104,974
Because PEMDAS,
so first deal with exponents and 3 to the fourth power is 81. 6 to the fourth power is 1,296.
Next in PEMDAS is multiplication and division, so 1,296 times 81 is 104,976. Then 4 divided by 2 is 2.
Finally comes subtraction, 104,976 minus 2 = 104,974
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Kenny has a jar full of nickels and dimes. If he counted the money in his jar, how much does he have ?
shusha [124]

Answer:

Step-by-step explanation:

  it c

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Suppose you go shopping for a new futon bed for your apartment/home. The model you really like happens to be on sale for $1100.
    6·1 answer
  • Use k as the constant of proportionality to write the equation expressing the relationship: y varies inversely as x.
    11·1 answer
  • 9. Find the area of each figure to the nearest tenth.
    10·2 answers
  • Help me with my math​
    8·1 answer
  • HERE ARE 2 QUESTIONS PLS HELP ASAP ITS MATH
    14·1 answer
  • What’s the value of x?<br> G<br><br> 53°<br> 45<br> H<br> x°
    12·1 answer
  • Find the Slope
    8·1 answer
  • The sum of 7 and Rita's score is 54
    13·2 answers
  • PLEASE SOMEONE HELP ME
    8·2 answers
  • The johnsons's back yard is 3/8 of am arce.They planted a vegtable garden on 1/3 of the yard.How big is the garden?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!