1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ber [7]
2 years ago
9

PLEASE HELP ME WITH GEOMETRY <3

Mathematics
1 answer:
prisoha [69]2 years ago
8 0

Answer:

answer is 25

Step-by-step explanation:

EKJ = 90, same as JHF, and EJK is 65 (because EJF =115 and 180-115=65

65+90=155

180-155=25

You might be interested in
A device in your school Lab releases gas at a rate of, which means 0.25 of a liter of gas is released every second. The density
Snezhnost [94]

Answer:

143.26 sec

Step-by-step explanation:

Density = 4.3 g/l

Volume flow rate = 0.25 l/s

Mass flow rate = density x volume flow rate

= 4.3 x 0.25 = 1.075 g/s

This means 1.075 grams of the gas is released in 1 sec, therefore,

Time taken for leakage of 154 g of gas is

t = 154/1.075 = 143.26 sec

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is a parallelogram Grade 7?
marissa [1.9K]

Answer:

A parallelogram is a two-dimensional geometrical shape whose sides are parallel to each other. It is a type of polygon having four sides (also called quadrilateral), where the pair of parallel sides are equal in length. The Sum of adjacent angles of a parallelogram is equal to 180 degrees.

Step-by-step explanation:

8 0
11 months ago
(Pre calc) I only need to do part A i would love to have some help I will make it 120 Points
Elanso [62]

Answer:

ew

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the square root of 36?
Ket [755]
6 is the answer noob
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
If gas is $2.45 and you pay $ 12.00 how many gallons of gas do you get ?
attashe74 [19]
Gas is 2.45 per gallon.  So if we pay $12 we get 12÷2.45 gallons:

12 ÷ 2.45 ≈ 4.90 gallons.

You get roughly 4.90 gallons.
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Help ASAP!!! Read the question and answer please!!! First answer and correct answer gets the brain-
    11·1 answer
  • Use counters to find the quotient and remainder for 36 divide a by 8
    11·1 answer
  • If B is the midpoint of AC, solve for x, and find the lengths of AB, BC, and AC.
    11·1 answer
  • A gardener needs to pack 16 lbs of beans into 20 bags. he wants all the bags to weigh about the same. about how much will each b
    6·1 answer
  • Set of knives for $125 for 40% off plus 6% sales tax.
    14·2 answers
  • Sin x+sin 5x= cot 2x​
    10·1 answer
  • Jacelin was paid $50 after a day of babysitting. She watched the children from 8am until 4pm. What is the unit rate of her earni
    14·1 answer
  • Can someone please help me with this problem and show work?
    15·1 answer
  • The area of a triangle is 36m² and the height is 9 m. find the length of the corresponding base​
    13·1 answer
  • Is (the fraction in the photo) rational or irrational?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!