1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lozanna [386]
2 years ago
13

Pls help me!!!!!!!!!!!!!!!!

Mathematics
1 answer:
Helga [31]2 years ago
8 0

Answer:

4 for the first one, 1 for the second one

Step-by-step explanation:

You might be interested in
I need help asap....​
bonufazy [111]

Answer:

Step-by-step explanation:

From the given picture,

Given : l₁ and l₂ are the parallel lines and ∠2 ≅ ∠4

To prove: ∠1 ≅ ∠4 and ∠4 ≅ ∠3

          Statements                          Reasons

1). l₁ ║ l₂ and ∠2 ≅ ∠4                  1). Given

2). ∠1 ≅ ∠2                                   2). Vertical angle theorem

3). ∠1 ≅ ∠4                                   3). Given

4). ∠1 ≅ ∠3                                   4). Corresponding angle theorem

5). ∠4 ≅ ∠3                                  5). Transitive property of congruence  

5 0
3 years ago
4.58+y=2.5<br><br> y= ??????
zepelin [54]

Answer:

-2.08

Step-by-step explanation:

If you just switch the problem, to make it 4.58-2.5, you get negative 2.5

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A package of 3 pairs of insulated socks costs ​$18.87. What is the unit price of the pairs of socks​?
Delicious77 [7]

Answer:

$6.29

Step-by-step explanation:

18.87 divided by 3 is $6.29

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pl help it’s for homwork
ololo11 [35]
The fourth one, bottom right. they are parallel so they will never intercept
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Nina bought a sweater for 30% off of the original price. The original price was $56. How much did Nina pay for the sweater? Show
Zepler [3.9K]
Answer : $<span>35.84</span>

Nina Paid $<span>35.84 for the sweater :)


</span>
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • FIND THE DIFFERENCE (5x2 + 2x + 11) − (7 + 4x − 2x2)
    9·2 answers
  • Please help, will mark brainliest
    15·1 answer
  • Jen Butler has been pricing​ Speed-Pass train fares for a group trip to New York. Three adults and four children must pay $ 79.
    11·1 answer
  • What is P(A and B)?
    5·2 answers
  • Find the values for x and y.
    10·1 answer
  • 30 POINTS!!!!! I WILL GIVE BRAINLIEST!!!!!! <br> What is the measure of angle PQR?
    11·1 answer
  • Find the equation of a line that passes through points (1, -8) and (4, 4).
    13·2 answers
  • Its so easy Whats 1 + 1 = ?
    15·2 answers
  • Clara's father has a large collection of ties. The table shows how many ties he has of each
    14·1 answer
  • Please find me the value of x​
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!