1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
goldfiish [28.3K]
2 years ago
14

Does anyone have a clue lol. I know it has something to do with proportion but to me it makes 0 sense.

Mathematics
1 answer:
katrin [286]2 years ago
8 0
57508.5 and 120, it gives you ounces for first one and then asks for pounds and it gives you the number of ounces per pound on the side so you do 920136/16 and for the second you do the same thing but with the number of feet per yard and you would do 360/3
You might be interested in
Can some help please
Katyanochek1 [597]

Answer:

Step-by-step explanation:

2 * 10^7   You are to use a single digit. That's the 2 on the left. Then count what it takes to get the decimal between the 2 and the 3. It's 7

0.000136

Count the number of zeros. Add a minus 1. You want the number to be counted until you get minus 1 which is the number of powers after the 1.

1 * 10^-4

26837 becomes 2 * 10^4. 4 is the number of digits you have before you get to a number between 1 and 10.

0.0302 becomes 3 * 10^-(1 + 1) = 3 * 10^-2

4 0
2 years ago
Halp me pleeeeeeeeeeezzzzzzz
IgorLugansk [536]
The answer is C the third one to be specific
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
WHOEVER ANSWERS CORRECTLY I'LL GIVE BRAINLIEST!!!!!!!!!!!
Likurg_2 [28]

Answer:

answer what ?

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Pls help me I'll gift a skin
ICE Princess25 [194]

Answer:

Gift a skin on what fortnite?

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
4 tons of mulch cost $28,320.00. What is the price per pound?<br><br> (Will Mark)
Advocard [28]

Answer:

$3.54 per pound

Step-by-step explanation:

<u>Step 1:  Find the unit cost per ton</u>

28,320 / 4

<em>$7,080 per ton</em>

<u>Step 2:  Find the unit cost per pound</u>

1 ton = 2000 pounds

7080 / 2000

<em>$3.54 per pound</em>

Answer:  $3.54 per pound

4 0
3 years ago
Other questions:
  • The probability that an event will occur is a fraction 1 0ver 8 which of these best describes the likelihood the event will occu
    7·1 answer
  • What is the range of possible values for x?
    6·1 answer
  • 2) Ten Percent of 27 is _<br> One Percent of 27 is<br> Find 14% of 27.
    12·1 answer
  • PLEASE HELP!
    10·2 answers
  • I need know the answer
    14·2 answers
  • Solve for x. Round to the nearest tenth.
    7·1 answer
  • I need help with 32-35 please and it’s due tomorrow
    9·1 answer
  • Enter the correct answer in the box. Write the factored form of the least common denominator needed to simplify this expression.
    9·1 answer
  • Which is greater 1.73 or 2.1
    12·2 answers
  • Pls help fast i will mark brainlyest
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!