1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dedylja [7]
2 years ago
7

A grocery store sells a bag of 6 oranges for $4.38. What is the unit cost?

Mathematics
2 answers:
Elenna [48]2 years ago
7 0

Answer:

$0.73

Step-by-step explanation:

Unit cost means per cost. Hence, divide 4.38 by 6 to find the cost of 1 orange.

4.38 ÷ 6

=\frac{4.38}{6}

= 0.73

Therefore, the unit cost is 0.73 dollars.

sweet-ann [11.9K]2 years ago
3 0
0,73$ somebody say me how to fill the blank after a short answer
You might be interested in
Jacob is working two summer jobs, making $10 per hour washing cars and making $8 per hour landscaping. In a given week, he can w
Burka [1]

Answer:

Step-by-step explanation:

Let x represent the number of hours that that he spent washing cars.

Let y represent the number of hours that that he spent landscaping.

In a week, he can work no more than 19 total hours. This means that

x + y ≤ 19- - - - - - - - - - - -1

Jacob is working two summer jobs, making $10 per hour washing cars and making $8 per hour landscaping. He must earn at least $170. This means that

10x + 8y ≥ 170 - - - - - - - - - -2

If Jacob worked 4 hours landscaping, it means that

x + 4 ≤ 19

x ≤ 19 - 4

x ≤ 15

Also,

10x + 8 × 4 ≥ 170

10x + 32 ≥ 170

10x ≥ 170 - 32

10x ≥ 138

10x ≥ 138/10

x ≥ 13.8

The minimum number of hours is 14

6 0
4 years ago
What is the equation, in point-slope form, of the line
mixas84 [53]

Answer:

y=-1x-1

Step-by-step explanation:

it should be this

3 0
3 years ago
The following data show the weight, in ounces, of 10 different bags of candy:
LuckyWell [14K]
B) is correct; on average, each bag of candy has a weight that is 2.6 oz different than the mean weight of 5 oz.

To find the mean absolute deviation, we first find the mean.  Find the sum of the data points and divide by the number of data points (without the outlier, 21, in it):
(10+3+7+3+4+6+10+1+2+4)/10 = 50/10 = 5

Now we find the difference between each data point and the mean, take its absolute value, and find their sum:
|10-5|+|3-5|+|7-5|+|3-5|+|4-5|+|6-5|+|10-5|+|1-5|+|2-5|+|4-5| =
5+2+2+2+1+1+5+4+3+1 = 26

We now divide this by the number of data points:
26/10 = 2.6

This is a measure of how much each bag of candy varies from the mean.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
You have 26 cards, each labeled with a letter of the alphabet. What is the probability of drawing a card that contains one of th
UNO [17]
4/26 which simplified to 2/13

so 2/13 is the answer
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
James made $85.00 in 2 weeks mowing yards. He spent 20% of that buying new tools. How much did he spend on tools? *
Kruka [31]

Answer: c 17

Step-by-step explanation:

Easy

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which equation shows the inverse property of multiplication?
    7·1 answer
  • Use the slider to change the value of b. Which statement
    5·2 answers
  • -13/20 - 7/5=? Its fractions.
    14·1 answer
  • Please calculate the volume of the triangular prism (MIDDLE SCHOOL MATH)​
    7·1 answer
  • All i need is the slope
    9·1 answer
  • Helppp me with this ,I will mark brainlest
    14·1 answer
  • Help me out this question i dont understand it
    9·2 answers
  • Expand to write and equivalent expression: 4/5(5k-12d)
    13·1 answer
  • How much weight did the kitten gain in that month?
    5·2 answers
  • I need help on this math
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!