1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dedylja [7]
2 years ago
7

A grocery store sells a bag of 6 oranges for $4.38. What is the unit cost?

Mathematics
2 answers:
Elenna [48]2 years ago
7 0

Answer:

$0.73

Step-by-step explanation:

Unit cost means per cost. Hence, divide 4.38 by 6 to find the cost of 1 orange.

4.38 ÷ 6

=\frac{4.38}{6}

= 0.73

Therefore, the unit cost is 0.73 dollars.

sweet-ann [11.9K]2 years ago
3 0
0,73$ somebody say me how to fill the blank after a short answer
You might be interested in
For a moving object, the force acting on the object varies directly with the object's acceleration. When a force of 28 N acts on
SVEN [57.7K]

Answer:

Step-by-step explanation:

F=ma

28=7m

m=28/7=4

F=4a

when a=3 m/s²

F=4×3=12 N

8 0
2 years ago
Could you hlp me now
avanturin [10]

Answer: A

Step-by-step explanation:

The ratio is simply 2:5

You are comparing the two times

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The library is 0.96 mile away from Theo’s home. Write this distance as a fraction in simplest from.
Alexeev081 [22]
24/25 in fraction and simplest form. Hope this helps!
3 0
2 years ago
What is 36ft=------yd
posledela
If you are asking how may yards are in 36 feet, I can help you on this!

There are 3 feet in a yard, so to find this out, you need to divide 36 by 3.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help with no links +100 POINTS.
exis [7]

44

Step-by-step explanation:

The line is pointing to 44 and the small lines are counting by two

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Determine how much it would cost to buy 7 bottles from krokers market
    5·1 answer
  • 32ft/sec to meters/sec
    6·1 answer
  • A number b decreased by 14, how would you write this in a equation ?
    15·1 answer
  • 3= n/5 find value of n
    13·2 answers
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20-%202x%20%2B%205y%20%3D%2017%20%20%5C%5C%20x%20%2B%20y%20%3D%209" id="TexFormula1" title="
    11·1 answer
  • Lori is making 333 mugs of hot chocolate. Each mug holds 1/2 a pint.
    5·2 answers
  • (Quiz question 9) please only correct answers no links!
    13·1 answer
  • Please help me soon. I'm timed for this question.​
    7·1 answer
  • Find the slope of (-4,3) (-3,4)
    10·1 answer
  • Find the general solution of the differential equation and check the result by differentiation. (Use C for the constant of integ
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!