Answer:
Step-by-step explanation:
Given that in the weekly ad 5 pound bag of organic apples will cost 13.95 dollars
To find unit rate
Unit rate can be found in two ways either cost of 1 apple or no of apples for 1 dollars
I part:
5 apples = 13.95 dollars
1 apple = 13.95/5 (since direct variation)
Unit rate for one apple= 2.79 dollars
Part II:
13.95 dollars = 1 apple
1 dollar = 1/13.95 = 0.071
=0.07
But normally since apples are countable as 1,2 ... we use the first type of rate only unit rate per apple
Answer:
a 30 b -21
Step-by-step explanation:
a 5x = 5(6)
= 30
b 3y = 3(-7)
= -21
Answer:
A relation is a subset of cartesian product of two non empty sets whereas A function is a type of relation in which every element of first set has one and only image in the second set.
In a relation an element of the first set can have many images in the second set whereas in a function the first element can have only one image in the second set.
The given relation is not a function as the element 1 is related to 3 different elements in the second set.
Domain={1}
Range={7,14,21}
Y=-5x+1
Slope intercept form is y=mx+b
m is slope and b is the y-intercept