1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Annette [7]
3 years ago
6

Classify the following triangle.

Mathematics
1 answer:
hichkok12 [17]3 years ago
8 0

Answer:

right angle. little box in the corner tells you its a right angle

You might be interested in
How to you Simplify x+4-5x-2?
Korvikt [17]

Answer:

Combine the like terms

-4x+2

Thats it

4 0
3 years ago
a window frame that uses a scale of 1 cm to 6 inches. Create another scale drawing of the same window using a scale of 1 cm to 1
Nata [24]

Answer:

Can you plz help me first

Step-by-step explanation:

Can you plz help me first

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pls help will give brainliest
cupoosta [38]

Answer:

the book club has a greater mean than the travel club

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Which expressions are equivalent to -3(2+7) A: -6+21 or B:-21+6​
Neporo4naja [7]

<u>Answer:</u>

None

<u>Explanation:</u>

-3(2+7) = -3×9 = -27

-6+21 = 15

-21+6​ = -15

Hence there is no equivalence

3 0
3 years ago
K/9=3/9=what ? so is( k)a 3 or another number which is k=3/9=3/9 or no?
Flura [38]
So, if k/9=3/9, then k=3, because it is a variable substituting 3. :D Hope I could help! 
3 0
3 years ago
Other questions:
  • which measure would you report to describe the diffrences between the most electricity used in 1 month and the least
    5·1 answer
  • What is added 5 1/8 + 5/6 + 5/12=
    6·2 answers
  • Tree filled 3/4of a cup in 1/2 hour what the complex fraction can be used to find the flow rate
    11·1 answer
  • The number in the middle of a data set best describes
    8·1 answer
  • There are 90 cal in 6 ounces of juice how many calories are in 8 ounces of juice?
    15·1 answer
  • You don't need to explain.
    15·1 answer
  • Please help and show work​
    12·1 answer
  • Damon is buying meat by the pound at the deli. For every 5 pounds of meat he buys, he pays $8. What is the cost, per pound, for
    15·1 answer
  • 1pt = what fl oz please I need this asap
    5·1 answer
  • the population of a city is 550 000. it is expected that the population will increase by 42% by 2008. calculate the expected pop
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!