1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pogonyaev
2 years ago
13

A booklet containing ten movie tickets costs $55.00. What is the unit rate?

Mathematics
1 answer:
Free_Kalibri [48]2 years ago
7 0
55/10=$5.50 is the unit rate
You might be interested in
Alex is 22 years older than Lana. Four years ago Lana’s age was one-half of Alex’s current age. How old was Alex four years ago?
katen-ka-za [31]

Answer:

33

Step-by-step explanation

22 divided by 2 is 11

it says four years ago so add 11 and 4 and that equals 15

she is 15 right now. then add 22 which is 37 and subtract 4 which your answer would be 33

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write a recursive formula for the sequence 1, 5, 9, 13
11Alexandr11 [23.1K]

Answer:

\bold{a(n) \ = \ a(n \ + \ 1) \ + \ 4}

Explanation:

Sequence: 1, 5, 9, 13

  • Add(ing) 4 every time

\bold{a(1) \ = \ 1}

\bold{\bold{a(n) \ = \ a(n \ + \ 1) \ + \ 4}}

5 0
3 years ago
How to write a quadratic function when given the axis of symmetry?
shutvik [7]
<span>Are you from Connections Academy, public school or any other online school? Then join our discord, we help each other out with homework and just chill. discord. gg/ qZcMArh (make sure to remove the spaces) WE also have our own tutors that can help you! (if the discord link didn't work add ugly guy#1805 on discord. ( we're also a active group that requires a verified email to join due to trolls. It's not hard to do thankfully just go to discord app and sign up : ) |) Connections Academy Discord Online School Discord Homework Help Discord Connexus Discord Public School Discord Connections Discord Academy Discord Connections Academy Reddit Connexus Reddit Connexus Connections Academy Instagram Connections Academy Twitter Connexus homeschool discord homeschool reddit connections academy twitter connections academy discord</span>
3 0
3 years ago
Need help! Please hurry!!! Only have one person answer though!
Olegator [25]

Answer:

-7(a + 2b + 4)

Step-by-step explanation:

-7a - 14b - 28

⇒ -7(a + 2b + 4)

6 0
3 years ago
Chase is comparing music subscription prices. A 12-month subscription with All Ears costs $91.80 and a 3-month subscription with
Tom [10]

Answer:

<h2><em>  press play   </em></h2>

Step-by-step explanation:

<em>1 year 91 dollars or three month 13 dollars so press play would end up at 52 a year and all ears ends up at 91 a year </em>

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Anna needs 6 pints of milk to make yogurt. How many cups of milk does Anna need?
    12·1 answer
  • Find the the measure of angle C
    7·1 answer
  • What is the percent error in the meteorologists forecast for Monday?
    6·1 answer
  • Which of the following numbers is closest to the mean of this distribution? need help asap please
    6·2 answers
  • A triangle has one side that measures 5 ft, one side that measures 8 ft, and one side that measures 11 ft.
    14·1 answer
  • Find the value of x<br> 2x + 46 = 7x + 6
    6·2 answers
  • What is the correct order of the angle measures of the triangle from smallest to largest?
    10·1 answer
  • What is the value of z?
    9·1 answer
  • There are □ terms in the sequence 1,2,2
    13·1 answer
  • Use the drop-down menus below to state the sequence of transformations that maps Figure K onto Figure L in the animation below.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!