1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ymorist [56]
2 years ago
14

The number of loaves of bread purchased and the total cost of the bread in dollars can be modeled by the equation c = 3. 5b. Whi

ch table of values matches the equation and includes only viable solutions?.
Mathematics
1 answer:
Dmitrij [34]2 years ago
8 0

The dependent variable is the variable that depends on the value of other variable and keeps on changes with change in the value of one variable. The values given in the table 3 matches the equation and includes the viable solutions.

<h3>Given information-</h3>

The number of loaves of bread purchased and the total cost of the bread in dollars can be modeled by the equation,

c=3.5b

The quantity of the bread depends on the quantity of the loaves.

<h3>Dependent variable</h3>

The dependent variable is the variable that depends on the value of other variable and keeps on changes with change in the value of one variable.

Lets check which table satisfy the above equation.

Table 1-

In the table the first values of the bread and the loves is -2 and -7. The quantity of a bread and loves can not be negative. Thus the table 1 does not provides the viable solution.

Table 2-

In the table 2 the value of the third row is 1.5 loaves and 5.25 breads. Check this by the given equation. When the value of loaves is 1.5 then the value of the bread is,

c=3.5\times1.5

c=4.5

The value of bread must be 4.5. Thus the table 2 does not provides the viable solutions.

Table 3-

Put the values of the loaves in the given equation one by one,

When the value of loaves is 0 then the value of the bread is,

c=3.5\times0=0

When the value of loaves is 3 then the value of the bread is,

c=3.5\times3=10.5

When the value of loaves is 6 then the value of the bread is,

c=3.5\times=21

When the value of loaves is 9 then the value of the bread is,

c=3.5\times9=31.5

All the values of the table 3 satisfies the given equation.

Hence, the values given in the table 3 matches the equation and includes the viable solutions.

Learn more about the dependent variables here;

brainly.com/question/967776

You might be interested in
Two motorcyclists start at the same point and travel in opposite directions. One travels 10 mph
aleksandrvk [35]

Answer:

The first is traveling at 51 mph.

The second is traveling at 61 mph.

Step-by-step explanation:

2(x+ 10) + 2x = 224\\2x + 20 + 2x = 224\\4x + 20 = 224\\4x = 204\\x = 51

The first is traveling at 51 mph.

The second is traveling at 61 mph.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
What comes next in the following series?
allochka39001 [22]

The next number in the series is 30.

<h3>What is series?</h3>

It should be noted that series simply means the operation of adding values together in a data set.

In this case, it can be seen that the numbers are interchangeable between 30 and 31.

In this case, since 31 was the last number, the next number will be 30.

Learn more about series on:

brainly.com/question/24295771

#SPJ1

7 0
1 year ago
X - 2y = 2 <br><br><br> 3x + 2y = -2
WARRIOR [948]

Answer:

x=0

y= -1

Step-by-step explanation:

x−2y=2                 - eq 1

3x+2y=−2             - eq 2

x−2y=2

(3x+2y)+(x−2y)=−2+2

x−2y=2

3x+2y+x−2y=0

x=0

y= -1

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help!!!!!!! Will mark brainliest
netineya [11]

Answer:

\displaystyle 5

Step-by-step explanation:

\displaystyle ±7 = \sqrt{49} \\ \\ -7 = x + 2\:\:AND\:\:7 = x + 2 \\ \\ -9, 5 = x

Sinse you want the POSITIVE solution, your answer is 5.

I am joyous to assist you at any time.

7 0
2 years ago
Under his cell phone plan, Elijah pays a flat cost of $64.50 per month and $5 per gigabyte. He wants to keep his bill at $87.50
photoshop1234 [79]
Gotta go stingy by adding 64.5 us 87.5
6 0
2 years ago
Other questions:
  • Josh pays $19.60 for a pack of 4 towels find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the nearest
    5·1 answer
  • What is the new price when $60 is increased by 20% then decreased by 20%?
    14·1 answer
  • A rectangular lot is 110 yard long and 60 yards wide. Give the length and width of another rectangular lot that has the same per
    7·2 answers
  • Will make brainliest if answered correctly
    12·2 answers
  • Find the value of x.
    12·1 answer
  • Joan incorrectly finds the volume of a cone with a radius of 4 cm and a height of 6 cm. She thinks the volume is 301.44 cm3. Her
    15·1 answer
  • Find the solution of given expression,<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Csqrt%7B72%20%5Ctimes%202%7D%20" id="TexFormula
    15·2 answers
  • Find the difference quotient for f(x) = x2 + 4.
    6·1 answer
  • 3/4x16/9????????????​
    14·1 answer
  • HELLO CAN ANYONE PLZ HELP ME WITH part (4) and part (2) plz and thank you I’m and a rush!!! Thanks
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!