Answer:
Please fins attached the required labelled drawing
Step-by-step explanation:
The given parameters are;
1) Lines AB and m are both coplanar on plane S and are perpendicular to each other intersecting at point B
2) Plane R and plane S intersect on line p
3) Line AB and line p are perpendicular to each other and both intersect with line n at point A
Answer:
C 20
Step-by-step explanation:
Set up equations:
Laguna's Truck Rentals
y = 2x + 20
Where x is the number of miles driven and y is the total price
<em>How did we get to this equation?</em>
Well, the company charges $2 for every mile driven. Therefore, by multiplying 2 and x, you will find the price paid per mile. The 20 (which represents $20) is the one-time payment you pay for simply using the service.
Salvatori's Truck Rentals
y = 3x
Where x is the number of miles driven and y is the total price
<em>How did we get to this equation?</em>
For this company, you only pay for how many miles you drive. There isn't a one-time payment like there is for Laguna's Truck Rentals. Therefore, you only need to multiply the price per mile ($3) by the number of miles driven (x).
Set the equations equal to each other:
2x + 20 = 3x
<em>Why would you do this?</em>
We need to set the equations equal to each other because we need to find the point at which the prices are the same. When two things are the same, they are equal. Therefore, we get rid of the y variable (which represents the total price) because we want to find the value of x when the equations are equal to one another.
Solve:
2x + 20 = 3x
Subtract 2x on both sides:
2x + 20 = 3x
-2x -2x
20 = x
When x is equal to 20, or when the number of miles driven is 20, the total price of the Truck Rental services is the same.
Hope this helps :)
Answer:
eliver mail. The table shows the truck's distance d from the post office at time t. Calculate the average rate of change over the interval from 8 to 15 minutes. t(min) d (km) 0 0 8 7 11 11 15 14 22 16 (1 point) The rate of change is about 0.8 kilometers per minute. The rate of change is 7 kilometers
A :
2.88/48 = $0.06 per ounce
B :
3.52/64= $0.055 per ounce
can be rounded to $0.06
C :
the container of 64 ounces for 3.52
or both are the same