1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sergeu [11.5K]
2 years ago
6

Pranav bought four candy bars for a total of $12. How much did each candy bar cost?

Mathematics
1 answer:
anastassius [24]2 years ago
5 0
You have to divide the total cost $12 by the 4 bars, so $12/4 bars = $3 per bar
You might be interested in
Please help me thank you.
Alexxandr [17]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

3      -4    |   2

0      -1     |   7

3/2    -2    |   1

R1/3 ----> R1  (divide Row 1 by 3)

1       -4/3    |  2/3

0        -1      |   7

3/2      -2     |   1

R3 - 3/2  R1 -------> R3 (multiply Row 1 by 3/2 and subtract it from Row 3)

1      -4/3    |   2/3

0       -1      |    7

0       0      |    0

R2 / -1 -------> R2 (Divide Row 2 by -1)

1      -4/3   |  2/3

0        1     |   -7

0        0    |   0

R1 + 4/3 R2 --------> R1 (Multiply Row 2 by 4/3 and add it to Row 1)

1     0     |   -26/3

0    1      |      -7

0    0     |      0

5 0
3 years ago
Help ..<br><br><br><br> 3(x+2)=5x+1-2x+5
Hunter-Best [27]

Answer:

All real numbers are solutions

Step-by-step explanation:

Let's solve your equation step-by-step

3(x+2)=5x+1−2x+5

Step 1: Simplify both sides of the equation

3(x+2)=5x+1−2x+5

(3)(x)+(3)(2)=5x+1+−2x+5(Distribute)

3x+6=5x+1+−2x+5

3x+6=(5x+−2x)+(1+5)(Combine Like Terms)

3x+6=3x+6

3x+6=3x+6

Step 2: Subtract 3x from both sides

3x+6−3x=3x+6−3x

6=6

Step 3: Subtract 6 from both sides

6−6=6−6

0=0

8 0
2 years ago
Henrietta is mixing paint for an art project. She uses 2 cups of red paint for every 3 cups of yellow paint for each batch. If s
bezimeni [28]
2/3=6/x
2x=6*3
2x=18
x=18/2
x=9
5 0
2 years ago
Starting time 2:15 am elapsed time 45 minutes
AveGali [126]
One hour = 60 minutes
60-15=45 so I would just add your 45 minutes to your 2:15
2:15+:45= 3:00

 so your answer will be 3:00    :)
4 0
3 years ago
What's the exponential form of log 10=1
sergiy2304 [10]

Answer:

10=10

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Compare the decimals below <br><br> 9.26 _ .926
    14·1 answer
  • How many words of five letters can be created that start with the letter T, contain 2 other consonats and end with 2 vowels? Not
    7·1 answer
  • Sophie has a hard rubber ball whose circumference measures 13 inches. she wants to store it in a box. what is the number of cubi
    12·1 answer
  • Sue's Fruit Stand sells 20 different types of fruits. The table below shows the numbers of fruits that have certain percentages
    9·1 answer
  • Heather is a cashier. She can ring up 121212 customers in 999 minutes. At this rate, how many minutes does it take her to ring u
    11·1 answer
  • A lunch menu consists of 4 different kinds of sandwiches, 5 different kinds
    10·1 answer
  • Given y= 1/3x+5, find y when x = -3
    11·1 answer
  • Drew has 4 pieces rope 1 meter long each. He cuts each rope into fifths. How long will each of the fifths be in centimeters?
    6·1 answer
  • I need help with number 4
    15·2 answers
  • 1. What translation is made from f(x) → -f(x)?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!