1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sergeu [11.5K]
2 years ago
6

Pranav bought four candy bars for a total of $12. How much did each candy bar cost?

Mathematics
1 answer:
anastassius [24]2 years ago
5 0
You have to divide the total cost $12 by the 4 bars, so $12/4 bars = $3 per bar
You might be interested in
What is the inverse of the function f(x) = x +3?
KatRina [158]
Next time please add answer choices 

f(x) = y = x+3, Consider y=x+3. You just switch x and y:
 so y= x+3, becomes x=y+3. Once done, you isolate y:
x=y+3 or y = x-3. This this the inverse function of f(x)
5 0
3 years ago
1. Find P (phone has internet or phone plays music) using this Venn diagram. 
yanalaym [24]

Answer:

tough question guy needed more points to answer

Step-by-step explanation:

<h2>MARK AS BRAINLIEST </h2>
3 0
2 years ago
Enter the value of p so that the expression 4 (n+8) is equivalent to (n+p)4
Vladimir [108]
Sick my dock is the answer
7 0
2 years ago
Geometry math question
Marianna [84]
ABC
MIT
MEL
are right triangles
to solve this you can get help from
ThePythagorean Proposition
or use an useful app all in one calculator
3 0
3 years ago
Convert 6.7 minutes to seconds.
Diano4ka-milaya [45]

Answer:

402 seconds

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • PLZ HELP WILL GIVE BARAINLIEST!!!!!!!!!! AND 20 POINTS!!!!!!!!!!!!!
    10·1 answer
  • Which of the following is a characteristic of a line?
    5·1 answer
  • 1/5 times 26 estimated
    15·2 answers
  • Why are the sime and cosine values of an acute angle in a right triangle always less than 1?
    12·1 answer
  • Solve |3 - x| = 8 {-11, 11} {-5, 11} {-5, 5}
    11·1 answer
  • Gina rides her bike to work at an average of 10.4 miles per hour. She bikes 1.2 hours each day. How many miles does Gina ride ea
    13·1 answer
  • Which of the following is the solution<br><br> |x-15|&lt;4
    13·1 answer
  • Can somebody please help me on this?
    15·2 answers
  • If Belinda wants to earn AT LEAST $400 profit (money earned after her expenses), how many pies does she need to sell?
    14·1 answer
  • Solve for x.
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!