1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sergeu [11.5K]
2 years ago
6

Pranav bought four candy bars for a total of $12. How much did each candy bar cost?

Mathematics
1 answer:
anastassius [24]2 years ago
5 0
You have to divide the total cost $12 by the 4 bars, so $12/4 bars = $3 per bar
You might be interested in
Divide 5/9 and round to the nearest tenth
n200080 [17]
5/9 equals 0.5555555556
The rounded answer would be 0.6 
c:
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
If Martha earns $3.25 per hour for babysitting, how much will she earn in: 1.5 hours? 2.5 hours? 3.5 hours?
IgorC [24]
IF MARTHA EARNS 3.25/HOUR FRO BABYSITTING (SHE IS UNDERPAID!)
IN 1.5 HOURS=3.25*1.5=4.88 DOLLARS
IN 2.5 HOURS=3.25*2.5=8.13 DOLLARS
IN 3.5 HOURS=3.25*3.5=11.38 DOLLARS  

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What number complete the square x^2 +\- bx
kati45 [8]
Take 1/2 of b and squaer it so (b/2)^2 would complete the square (sign doesn't matter becaus when squareing, sign goes positive)
7 0
3 years ago
Line B will be graphed on the same grid. The only solution to the system of linear equations formed by Line A and Line B will oc
Nady [450]

Answer:

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Emma is an artist and has created seven paintings. She plans to paint three additional paintings each week. What statements are
Katena32 [7]
The dependent variable is the total number of paintings.

The total number of paintings depends on the number of weeks that have passed.

<span>This scenario is a function because for each week that passes, there will be exactly one total number of paintings.</span>
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • -UIVIT UUNNU INTEREST
    14·1 answer
  • Meiko is hanging a picture collage on her wall. The dimensions of the collage are shown in the diagram. She plans to cover
    5·2 answers
  • Please help please solveit​
    13·1 answer
  • What is 10 times 10?
    12·2 answers
  • Plz help<br> and explain<br><br> ty sm
    6·1 answer
  • 761.8 x 10^-8 Express the number in scientific notation. A) 7.618 x 10^-6 B) 7.618 x 10^-8 C) 7.618 x 10^2 D) 7.618 x 10^6
    6·1 answer
  • Help!!
    14·2 answers
  • What is the vertex of this parabola? y= 2x² + 4x +5
    12·1 answer
  • Find the line’s slope and a point line (HELP PLEASE)
    6·1 answer
  • Evaluate the following expression:
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!