787-10=777
777/3=259
259 multiples of 3
The numbers given in the problem above are part of an arithmetic sequence with first and sixth terms equal to -21 and -36, respectively. Firstly, calculate for the common difference (d).
d = (-36 - -21) / (6 - 1) = -3
The arithmetic mean is calculated by adding -3 to the term prior to it.
a2 = -21 + -3 = -24 a3 = -24 + -3 = -27
a4 = -27 + -3 = -30 a5 = -30 + -3 = -33
Thus the four arithmetic means are -24, -27, -30, and -33.
Answer:
$11.23
Step-by-step explanation:
To find the unit price divide the price by the product. For example, 12 ounces of juice costs $2.45. You divide $2.45 by 12 ounces. The unit price would be $0.20.
<em>I hope this helped you, if it did more than all the other answers that may be on your question, feel free to give me brainliest, I would really appreciate it.</em>
<span>$7.89525 Would be the exact amount of taxed owed. Which rounds to $7.90</span>
4 times (x^2-9x+8). Hope that helps!