1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Delvig [45]
2 years ago
14

Help please!

Mathematics
1 answer:
ki77a [65]2 years ago
7 0

Answers:

  • 5 two-pointers
  • 11 three-pointers

=====================================================

Explanation:

x = number of two-pointers made

2x+1 = number of three-pointers made

This is because of the fact that she made one more than twice as many three-pointers than two-pointers.

In other words,

number of three pointers = 2*(number of two pointers) + 1

number of three pointers = 2x + 1

-------------------

If she made x two-pointers, then she gets 2x points from just those made shots.

If Nikki made 2x+1 three-pointers, then she gets 3(2x+1) = 6x+3 points from just the stuff beyond the arc.

In total, she earns (2x)+(6x+3) = 8x+3 points from both types of shots.

-------------------

Set this equal to the stated total 43 points and solve for x.

8x+3 = 43

8x = 43-3

8x = 40

x = 40/8

x = 5

Nikki made <u>5 two-pointers</u> and 2x+1 = 2*5+1 = <u>11 three-pointers</u>

--------------------

Check:

A = points from two-pointers only = 2*5 = 10 points

B = points from three-pointers only = 3*11 = 33 points

A+B = total points = 10+33 = 43 points

The answer has been confirmed.

You might be interested in
jack and maureen are opening an ice hotel. th e structure and furniture are made out of ice. they must determine the weight of s
Kitty [74]
A. volume of the stage in the banquet hall = 22 x 15 x 4 = 1,320 cubic foot.
 weight of the stage in the banquet hall:
1 cubic foot weighs 62.4 pounds
1,320 cubic feet will weigh 1,320 x 62.4 = 82,368 pounds.

b. volume of each cylindrical pillar = pi * r^2 * h = pi * (1/2)^2 * 9 = pi * 1/4 * 9 = 7.069 cubic feet
weight of each cylindrical pillar:
1 cubic foot weighs 62.4 pounds
7.069 cubic feet will weigh 7.069 x 62.4 = 441 cubic feet.
4 0
3 years ago
Use distributive property to evalúe 3(78) show all steps !
Semmy [17]

Answer: 234

Step-by-step explanation: 78 * 3 = 210 + 24 = 234

3 0
3 years ago
Compare the volumes. write &lt;,&gt; or =.
Otrada [13]
So the 1st cube is   60 ft cubed.   

2nd cube is           60  ft cubed. 



so they are going to be the same.   hope that helped
4 0
3 years ago
The product of a number, x, and 3 is six more than the product of the number and 2.
Pavel [41]

Answer:

  • 3x = 6 + 2x

Step-by-step explanation:

The word "product" defines multiplication between two numbers. Those numbers are x and 3. The word "is" defines the "equal sign". The word "more" defines addition. Now, using these definitions, let's create an equation.

  • => (3 × x) = 6 + (2 × x)
  • => 3x = 6 + 2x

Hence, Option C is correct.

7 0
3 years ago
What is 8 7/8 in simplest form
Fittoniya [83]

Answer:

it's already in simplest form, as a decimal it would be 8.875

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Robin purchased 3 1/2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce?
    12·2 answers
  • Solomon is 9 years younger than his brother.His brother is 21.How old is Solomon.write and solve an equation
    12·2 answers
  • The digits 3456 and seven are arranged to form even five digit numbers what in the hundreds digit in the largest of these number
    14·1 answer
  • How can you solve the equation 4−x = 2x + 3 graphically?
    9·2 answers
  • If tanA+sinA=m and tanA-sinA=n.prove that m^2-n^2=4√mn
    15·1 answer
  • Help me plz lol 25×35×112
    9·1 answer
  • A package of 3 notebooks cost $5. Complete the ratio table and graph the pairs of values. How much will 18 notebooks cost?
    8·1 answer
  • Select all statements that are true about the graph and the situation it represents
    5·1 answer
  • Please help meee! Math makes my brain hurt :(
    6·1 answer
  • idc what your answer is. as long as it is related to the problem and makes sense, its based off of your opinion. (2 attachments,
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!