1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
meriva
1 year ago
8

Can you please help me with this 5/10 + 2/3 Thanks

Mathematics
2 answers:
Len [333]1 year ago
4 0

Answer:

35/30

Step-by-step explanation:

Tema [17]1 year ago
4 0

Answer: Answer in Step-by-step explanation:

Step-by-step explanation:

7/6 is the correct answer

You might be interested in
Find the product:<br> (x+9)(x-9)<br> a 18<br> b. -81<br> C. - 18<br> d. x-64
Lilit [14]

Answer:

x^2 -81

Step-by-step explanation:

(x+9)(x-9)

FOIL

first x*x = x^2

outer -9x

inner 9x

last -9*9 = -81

Add them together

x^2 -9x+9x -81

Combine like terms

x^2 -81

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me wit this pls do now
Anna [14]

Answer:

  see below

Step-by-step explanation:

If x represents the number of dimes, then 2x will represent twice the number of dimes. This is the number of quarters, since there are twice as many quarters as dimes.

There are 6 more nickels than dimes, so the number of nickels is 6 more than x. It is (x+6).

If we use the monetary values in cents, then the total of all coins is ...

  25(2x) +10(x) + 5(x+6) = 485 . . . . . . matches choice D

4 0
3 years ago
Please help me with this question
storchak [24]

Answer:

B. 1.2 x 10^-1

Step-by-step explanation:

3.6 x 10^7 = 36,000,000

3 x 10^8 = 300,000,000

36,000,000 ÷ 300,000,000 = 0.12

= 1.2 x 10^-1

5 0
3 years ago
Please help me out, thank u so much!
Sav [38]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Inverse function's domain and range flip when comparing them to their original function

8 0
2 years ago
PLZ HELP ME ASAP NO LINKS OR ABSURD ANSWERS
marusya05 [52]

Answer:

sorry,dont know......

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Meryl spends a total of $68.82 for 2 pairs of sneakers with the same cost. The sales tax is $5.32. Meryl also uses a coupon for
    7·2 answers
  • Mr. Erickson will be living in the forest
    6·1 answer
  • Solve for x show your work plz i really need help thank you...
    9·1 answer
  • Solve the equation: <br> 1.)     y/6 + 12 = (-12)<br> 2.)     y/3 - 4 = (-20)
    14·1 answer
  • Natalia and Riley hike 10 6/11 miles. In one day, Ricardo hiked to 2 3/4 times as far as Natalia and Riley hiked. how far did he
    13·1 answer
  • What is the slope of a line that passes through the points (-2,3) and (4, -12)? -3/2 -2/5 -5/2 -9/2​
    6·1 answer
  • 11. Let f(x) = 2x² + 7x + 5
    8·1 answer
  • Find the square of <br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=7%20-%202%20%5Csqrt%7B%2010%7D%20" id="TexFormula1" title="7 - 2 \sqrt{
    6·2 answers
  • The local Deli is selling 1.5 bags of ice for $9.75. What is the unit price?
    10·1 answer
  • Solve for a and determine the measure of each angle:
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!