1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
notka56 [123]
2 years ago
7

Who’s right? And why?

Mathematics
1 answer:
kvasek [131]2 years ago
3 0

Answer: Raymond is correct

The DJ charges $75 an hour.

=================================================

Explanation:

x = number of hours

y = total cost

The DJ does a 3-hour event for $275. This means one point is (x,y) = (3,275)

Another point is (5,425) because a 5-hour event costs $425.

Let's find the slope of the line through these two points.

(x_1,y_1) = (3,275) \text{ and } (x_2,y_2)  = (5,425)\\\\m = \frac{y_{2} - y_{1}}{x_{2} - x_{1}}\\\\m = \frac{425 - 275}{5 - 3}\\\\m = \frac{150}{2}\\\\m = 75\\\\

The slope is 75, meaning that each time y goes up by 75, x goes up by 1.

Flipped around it means each time x goes up by 1, y goes up by 75.

This means each time we add on an extra hour, the cost goes up by $75.

The DJ charges $75 an hour. Raymond is correct.

You might be interested in
A shopper bought a 12-pounds bag of orange for 18.72 what is the unit price per
Naddik [55]
I think the answer is $1.56





i hope this helps
8 0
2 years ago
Which fraction has the greatest value 1/3 2/3 2/9 2/9
sdas [7]
2/3 has the greatest Value 



3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The radius of a circle is 7 miles. What is the circumference?
Fiesta28 [93]

The circumference is ~43.98 miles.

4 0
2 years ago
Michael is making cookies. Each batch uses 2 cups of flour. He plans to use less than 30 cups of flour so that he has enough lef
marysya [2.9K]
I think the correct answer from the choices listed above is option A. The statement that determines how many batches of cookies he can make would be that he <span> can make fewer than 13 batches of cookies. Hope this answers the question. Have a nice day.</span>
6 0
3 years ago
David used the measuring cup show to measure milk for a batch of muffins. He needs to make 12 batches of muffins for a fund rais
lozanna [386]
16x12=192
Yes, if he only uses one cup per batch
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A glass vase weighs 0.61 lb. How much does a similarly shaped vase made of the same glass weigh if each dimension is 2 times as
    14·1 answer
  • Line E: 5x + 5y = 40
    5·1 answer
  • How do I solve: "1/6y-4= -7"?
    12·1 answer
  • Anyone know how to work this out?
    5·1 answer
  • Given g(x) = 3(5 – x), find x when g(-1).​
    7·1 answer
  • What is the length of the line segment whose endpoints are (1, 1) and (3, - 3)
    13·1 answer
  • Which is the correct graph and solution for the following system of equations y=2x+3 y=-x-6
    7·2 answers
  • What is the slope of the line RS that contains the points R(-2, -3), S(3, -5)<br> HELP ASAP
    12·1 answer
  • What is the mean of 49.7 15.8 22.7 15.1 32.2 39.1 27.7 18.1
    11·1 answer
  • Please help me! <br> Will give brainlst :)
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!