1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sholpan [36]
2 years ago
8

One-third of 250 is what number?

Mathematics
2 answers:
FrozenT [24]2 years ago
5 0
8.3333333 that’s the answer
tino4ka555 [31]2 years ago
3 0
83.33333

Simply divide the number by 3. Therefor splitting it into 3 and calculating the value of each section. By dividing by 3 you get an instant answer as to what a 3rd of it’s value is. Think 1/3rd of 9, now imagine evening distributing 9 marbles in 3 cups. You’ve just divided 9 by 3. The number in any of the cups is the same. That’s what dividing (generic division at least) does. It tells you what would be in each cup.
You might be interested in
What is 0.4698 repeating decimal as fraction
Papessa [141]
The answer is 522 over 1111
4 0
3 years ago
Someone please help me with this<br><br>8 = 2-h / 7 [h]<br> ​
Alika [10]

Step-by-step explanation:

hope this helps you dear friend.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Susan was writing a paper for English, and she thought it was going to take her 4 hours to write. In fact, it took her 6.5 hours
Goryan [66]

Answer:

61.5%

Step-by-step explanation:

i could be wrong

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jackie drinks a bottle of water and a bottle of orange juice every morning.
melisa1 [442]

Answer:

15.30

Step-by-step explanation:

use code tiko

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sketch the image of quadrilateral PQRS under the following dilations:
kramer

Answer:

dam this been up for a long time

Step-by-step explanation:

its just too hard sorry man

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Express this number in scientific notation 763 thousandths
    14·1 answer
  • There were 42 passengers on a local airplane flight. First-class fare was $80, and coach fare was $64. If the revenue for the fl
    12·1 answer
  • How do I find the unit rate?<br> $253 for 20 hours
    5·1 answer
  • Write a first step question and answer.Then solve the problem.The store owner gets a shipment of 7 boxes of games.There are 6 ga
    10·2 answers
  • Which means the sum of w and 3.4 is greater than or equal to 10.5
    13·1 answer
  • What adds -23 and multiplied to 60
    5·1 answer
  • EXTRA POINTS PLEASE HELP I'LL GIVE BRAINLIEST<br> Please write a 2 column proof :)
    10·1 answer
  • Given that the measure of ∠x is 149°, and the measure of ∠y is 110°, find the measure of ∠z.
    9·1 answer
  • 9.Rectangle ABCD is located at A(1, 2, B(3, 2), C(3, 4) D(1, 4) and is rotated 90 degrees clockwise. What is the location of B'?
    8·1 answer
  • PLEASE PLEASE HELP!!!!
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!