1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Klio2033 [76]
2 years ago
7

n a certain grocery store, strawberries cost $5.44 per pound ( 5.44 dollars/lb ). What is the cost per ounce

Mathematics
1 answer:
Elina [12.6K]2 years ago
6 0

Answer:

87.04

Step-by-step explanation:

1lbs=16 ounces

5.44*16=$87.04 per ounce

You might be interested in
tana fills the prism shown (3 1/4 and 4 inch) with 110 1/2 in squared of liquid what is the height of the prism
mixas84 [53]
(X)(3.25)(4)= 110.5
4
(x)(3.25)= 27.625
3.25
x = 8.5
(8.5)(3.25)(4)= 110.5
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help asap please
Molodets [167]

Answer:

Step-by-step explanation:

slope is 4    y is 3

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Maria needs to be at the airport terminal at 15:20. It will take
bogdanovich [222]

Answer:

12:30

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Which number is rational -3 1/2, sqrt 5, pi, 9.23157...
PIT_PIT [208]

-3 1/2 is rational because the decimal ends at -3.5. It is not sqrt(5) because the decimal never ends and the same follows for pi and 9.23157.


7 0
3 years ago
Read 2 more answers
8 ten thousandths as a decimal
11Alexandr11 [23.1K]

Answer:

0.800 or 0.008

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help me!! 10 points!!
    6·1 answer
  • Liz has $17.00 to spend on a girl’s night out with her friends. She plans to spend $6.50 on a movie ticket. How much money does
    5·2 answers
  • 2.25% as a fraction
    13·2 answers
  • What times what equals -42
    8·1 answer
  • What is the solution set of the inequality x+2/2≥-7-x/2
    13·2 answers
  • Tia earns $19.25 per hour she worked 36 hours.what is her straight time pay
    12·1 answer
  • Graph the image of the figure after a dilation with a scale factor of 3 centered at (2, −7).
    5·2 answers
  • Plz no links and answers asap
    10·2 answers
  • Condense the logarithm<br> 6 log q + log 2
    5·1 answer
  • i bougth 3 bags of candy and 1 drink for 3.20 dollars. my sister bought 2 bags of candy and 4 drinks for 6.30 dollars. how much
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!