1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jeyben [28]
2 years ago
8

Given h(x)=5x-5h(x)=5x−5, find h(2)h(2). it is not 3

Mathematics
1 answer:
trapecia [35]2 years ago
8 0

<u>Answer</u>:

h(2) = 5

<u>Explanation</u>:

Given  h(x)=5x-5

<em>to find h(2) ......replace x with 2</em>

h(2)=5(2)-5

h(2) = 10 - 5

h(2) = 5

You might be interested in
A new homeowner buys 120 square feet of carpet for a room in her new house. If the room is square, what is the length of each si
Marina CMI [18]
As it is emphasized above, the area (A) of a square is the square of its sides (l),
                               A = l²
The area of the square should be 120 ft². Substituting this to the equation,
                             120 ft² = l²
Solving will give us an answer of l being approximately equal to 10.95 ft. 
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
3х +2y = 13<br> 2х - у = 4
shepuryov [24]

Answer:

5x+y=17

Step-by-step explanation:

you subtract when you see the sign u add when u need to add.

4 0
2 years ago
Given h(x)=-5x+1, solve for x when h(x)=-4h.
Arte-miy333 [17]
Your answer would be 20h+1
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Pls Help! 15 points For Math
yaroslaw [1]
It would be a right triangle

4 0
3 years ago
A: 8 pop tarts for $2.04 <br> B: 12 pop tarts for $3.07<br> Which is the better deal?
zaharov [31]
So in this equation you simply have to find the unit rate.

For question A you would have to do $2.04/8 which give you 0.255 which rounded is $0.26

For question B you would have to do $3.07/12 which gives you 0.25583333 which rounded is $0.26

Therefore their rounded price would be the same but if you have to choose between either either then Option A would be the better option.
4 0
2 years ago
Other questions:
  • Gabriel is making a mixture of compost and soil to use for a special plan he wants his final mix to be two part compost to 10 pa
    12·1 answer
  • Photography World has a portrait special. A three-pose portrait package has a sitting fee of $35, and a six-pose package has a s
    15·1 answer
  • What is the realistic mean and median for the distribution in this boxplot
    10·1 answer
  • If Becky reads at a rate of p pages per hour for a total of h hours, which of the following represents the total number of pages
    7·1 answer
  • Please help!
    5·1 answer
  • 2 Points
    13·2 answers
  • How can graphing be applied to solving systems of nonlinear equations?
    7·1 answer
  • What are the zeros of f(x) = (x - 2)(x + 7)? Select all that apply.
    6·2 answers
  • Ms. Cruz has a tank with 11 fish. After buying two more, she has 2 less than triple the amount of fish Ms. Montesinos has. How m
    10·1 answer
  • A) What is the domain and range of the graph? (Use the equations editor or explain)
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!