1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DENIUS [597]
2 years ago
12

The difference between overhead applied to work in process and actual overhead is ______. Multiple choice question. ending work

in process inventory cost of goods manufactured adjusted cost of goods sold overapplied or underapplied overhead
Business
1 answer:
FromTheMoon [43]2 years ago
5 0

debits Depreciation expense, while the other debits Manufacturing overhead

Yw and pls mark me as brainiest

You might be interested in
On January 1, 20Y3, The Simmons Group, Inc., purchased the assets of NWS Insurance Co. for $37,152,500, a price reflecting an $5
Triss [41]

Answer:

The Simmons Group, Inc.

a. December 31, 20Y9, the book value of Goodwill before impairment = $5,572,875

b. Effects on the accounts of the December 31, 20Y9 adjustment for the goodwill impairment:

1. Impairment loss of $3,901,012 will be accounted for in the Income Statement for the year, thus reducing the reported profits by $3,901,012.

2. Goodwill be reduced to $1,671,863 in the balance sheet by deducting the impairment loss of $3,901,012 from the book value before the impairment.

Explanation:

a) Data and Calculations:

Jan. 1, 20Y3, Purchase price of NWS Insurance Co. = $37,152,500

Goodwill on acquisition = $5,572,875

December 31, 20Y9, the book value of Goodwill before impairment = $5,572,875

Impaired value - $1,671,863

Impairment loss = $3,901,012 ($5,572,875 - $1,671,863)

b) The Goodwill impairment shows that the carrying amount, $1,671,863, is less than the fair value of $5,572,875.  Goodwill is an intangible asset which Simmons Group acquired from NWS Insurance on January 1, 20Y3.  It is annually tested for impairment by comparing the fair value with the carrying value.  

6 0
2 years ago
The u.s. department of commerce developed a(n) ________ framework in order to enable u.s. businesses to legally use personal dat
AlexFokin [52]
<span>The correct option is,"Safe harbor".
The U.S. Department of Commerce developed a safe harbor framework in order to enable U.S. businesses to legally use personal data from EU countries.
</span>Safe Harbor refers to an agreement that is between the United States Department of Commerce and the European Union that directed in such a way that U.S. organizations could export and handle the individual information and personal data of European nationals.
3 0
2 years ago
Rivera Company has several processing departments. Costs charged to the Assembly Department for November 2020 totaled $2,288,076
Xelga [282]

Answer:

Using the FIFO cost method:

beginning WIP 34,600 units

materials $79,000 (100% complete)

conversion $48,200 (30% complete, 70% remaining = 24,220 EU)

units started 662,700

materials added $1,594,520

conversion costs added $566,356

ending WIP 24,100

100% complete for materials

40% complete for conversion = 9,640 EU

units completed and transferred out = 34,600 + 662,700 - 24,100 = 673,200

units started and completed = 662,700 - 34,600 - 24,100 = 604,000

total equivalent units for the month:

materials 662,700

conversion = 24,220 + 604,000 + 9,640 = 637,860

total cost per EU:

materials = $1,594,520 / 662,700 = $2.4061

conversion = $566,356 / 637,860 = $0.8879

total = $3.294

cost of ending WIP:

materials = 24,100 x $2.4061 = $57,987

conversion = 9,640 x $0.8879 = $8,559.36 ≈ $8,559

total = $66,546

cost of units transferred out = $79,000 + $48,200 + $1,594,520 + $566,356 - $66,546 = $2,221,530

total units transferred out = 673,200

production cost per unit = $2,221,530 / 673,200 = $3.30

3 0
3 years ago
n the United States, many agricultural products (such as corn, wheat, and rice) are subsidized. What are the benefits of subsidi
schepotkina [342]

Answer:

lower prices for consumers and higher prices for producers 

Explanation:

the options to this question wasn't provided . Here are the options:

higher prices for consumers and producers lower prices for consumers and producers higher prices for consumers and lower prices for producers

lower prices for consumers and higher prices for producers 

A subsidy is when the government pays an individual or a firm directly or indirectly. It could be in the form of direct cash payment, tax breaks or grants. Subsidies are usually given to encourage the production of goods and services.

Subsidy on agricultural goods reduces the price paid for agricultural goods and increases supply of goods. It would increase the price earned by producers.

I hope my answer helps you

7 0
3 years ago
A process cost system would be used for all of the following products except computer chips. motion pictures. chemicals. soft dr
denpristay [2]

One thing that a process cost system cannot be used for from the given options is Motion pictures.

<h3>What is process costing?</h3>

This is a method of allocating cost that is based on the same item being mass-produced such that there is no discernable difference between the goods that were produced.

Motion pictures cannot be mass produced which is why they cannot use process costing, Every motion picture is unique and so something more specific is needed to apportion their cost.

Find out more on process costing at brainly.com/question/17129908

#SPJ1

5 0
1 year ago
Other questions:
  • Assume that a $1,000,000 par value, semiannual coupon US Treasury note with four years to maturity has a coupon rate of 3%. The
    13·1 answer
  • An international organization created in 1958 to make trade easier among member nations:
    7·2 answers
  • Company had net income of $265,307. Depreciation expense is $27,888. During the year, Accounts Receivable and Inventory increase
    11·1 answer
  • You plan to go to Asia to visit friends in three years. The trip is expected to cost a total of $10,000 at that time. Your paren
    9·1 answer
  • Grievance procedures in nonunion firms: a. Usually have arbitration as its final step and permit the use of wildcat strikes amon
    12·1 answer
  • The newspaper reported last week that Bennington Enterprises earned $34.07 million this year. The report also stated that the fi
    5·1 answer
  • Of the people described below, who would be counted as unemployed? Choose one or more: A. a 55-year-old steel worker who was lai
    15·1 answer
  • Kevin bought 290 shares of Intel stock on January 1, 2019, for $86 per share, with a brokerage fee of $190. Then, Kevin sells al
    7·1 answer
  • As a result of technological innovation, automated water pumps are being installed on the farms of Kenyan tomato farmers. As a r
    6·1 answer
  • If a monopolist's production process has economies of scale and average cost exceeds marginal cost, then _____.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!