1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
777dan777 [17]
2 years ago
11

two drinks and a popcorn cost $8.75 but three drinks and two popcorn cost $15.How much does each item cost?

Mathematics
1 answer:
xxMikexx [17]2 years ago
4 0
$2.50 for each drink $3.75 for each popcorn
You might be interested in
The histogram shows the number of items sold at The Clothes Horse one week. About what percent of items sold cost less than $40
Gnesinka [82]
I’m pretty sure the correct answer to this is D
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Determine the quotient, q(x), and remainder, r(x) when
Vinvika [58]
ANSWER

Quotient:

q(x) = 4 {x}^{2} + 3x + 2

Remainder:

r(x) = 3x + 1

EXPLANATION

The given functions are

f(x) = 12 {x}^{4} + 21 {x}^{3} + 31 {x}^{2} + 21x + 9

and

g(x) = 3 {x}^{2} + 3x + 4

We want to find the remainder and quotient when f(x) is divided by g(x).

We perform the long division as shown in the attachment.

The quotient is

q(x) = 4 {x}^{2} + 3x + 2

The remainder is

r(x) = 3x + 1

5 0
3 years ago
you spin the spinner, flip a coin, then spin the spinner again. find the probability of the compound event. Spinning a 4, flippi
Tanya [424]
How many numbers are on the spinner? 
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which of the following should you do first when solving the equation 2x-7=3x-2(x+8)
Georgia [21]

Answer:

multiply 3x-2(x+8)

Step-by-step explanation:

PEMDAS

also you must simplify both sides to solve this problem and that's the first step to simplifying this side (the other one is simplified)

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
QUICK HELP!!! PLEASE!! 20 POINTS!
NikAS [45]

Answer:

X/-1 + Y/2 = 1

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • PLESSE HELP!! this question is super hard. it’s due tomorrow and i’m not understanding.
    11·1 answer
  • Which describes the slope of this line?
    5·2 answers
  • Choose all true statements All real numbers are rational numbers. Some rational numbers are natural numbers. No real numbers are
    12·1 answer
  • I don't get how to even do this its solving equations with variables on each side. 8y-3=6y+17
    8·1 answer
  • A group of veterinarians at a major veterinary hospital was interested in investigating a possible link between enteroliths, sto
    5·1 answer
  • Find the median of 111, 336, 73, 15.5, 67, 12.4, 14.2, 17.6, 18
    14·1 answer
  • A 5 lb. bag of organic all-purpose flour costs $6.76. What is the unit price? _ per pound
    12·2 answers
  • Find the length of the third side. If necessary, write in simplest radical form. (15 POINTS!!)
    14·1 answer
  • Choose the item that has measurable volume.
    5·1 answer
  • Guys please please help me with this question
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!