1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Furkat [3]
3 years ago
12

How do I solve this using substitution?

Mathematics
1 answer:
oksano4ka [1.4K]3 years ago
8 0

Answer :y=4   x=2

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Find the principle that yields and interest of Rs.2240 at the rate of 10% p.a. in a years 6 months.​
Vinvika [58]

Step-by-step explanation:

I=PRT/100

p=I/RT×100

p=2240/10×2×100

p=11200

5 0
3 years ago
Give the degree and classify the polynomial by the number of terms.
cestrela7 [59]

Answer:

degree 3, binomial

Step-by-step explanation:

the highest exponent is the degree, it's two terms so bi meaning 2 makes it a binomial

5 0
3 years ago
HELP DUE IN 10 MINUTES!
Komok [63]

Step-by-step explanation:

The answer is in the pic above

4 0
2 years ago
Annie's rectangular garden is 5 feet long and 3 feet wide. What is the area of her garden?
ANEK [815]
Answer: 5 x 3 = 15

Explanation: area is length multiplied by width.
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the coefficient of 4(3)(2)Q​
inysia [295]

Answer:

24

Step-by-step explanation:

4 x 3 = 12

12 x 2= 24

Coefficient is the number infront of the varible being multiplied. In this case 24 is the coefficient, and Q is the variable.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • The diameter of a sphere is 4 centimeters.
    8·2 answers
  • A fraction thar has a variable or variable expression in its numerator it's denominator or both
    9·2 answers
  • Simplify.
    15·2 answers
  • A vendor prepares 100.00 hotdogs every day and sells at $20.00/piece. For each hot dog, he spends $12.00 in the raw material. Ad
    5·1 answer
  • Use the distance formula from today’s lesson to find the distance between the point P(−2, 1) and the line y = 2x.
    6·1 answer
  • Does anyone know how to factor this?
    14·1 answer
  • A box of 3 picture hangers sells for $2.22. What is the unit rate
    11·1 answer
  • What information is needed in order to apply the hypotenuse-leg (HL) theorem
    9·1 answer
  • Given the diagram below, find the value of x. Then find AC,
    10·1 answer
  • Find the area of the shape shown below.
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!