1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pshichka [43]
2 years ago
8

Leo is purchasing a bike that is on sale for 30% off. He knows the function that represents the sale price of his bike is c(p) =

0. 7p, where p is the original price of the bike. He also knows he has to pay 12% sales tax on the bike. The price of the bike with tax is f(c) = 1. 12c, where c is the sale price of the bike. Determine the function that can be used to calculate the final price of Leo's bike. C[f(c)] = 0. 784c f[c(p)] = 1. 82p c[f(c)] = 1. 82c f[c(p)] = 0. 784p.
Mathematics
1 answer:
Umnica [9.8K]2 years ago
7 0

Answer:

f[c(p)] = 0.784p

Step-by-step explanation:

sales discount = 30%

sales tax = 12%

c(p) = 0.7p where p is the original price

f(c) = 1.12c where c is the sales price of the bike.

f[c(p)] = 1.12(0.7p)

f[c(p)] = 0.784p    Last option.

Assume: p = 100

c(100) = 0.7(100) = 70

f(70) = 1.12(70) = 78.4

f[70(100)] = 0.784(100) = 78.4

You might be interested in
I need help with this question​
Zinaida [17]

Answer:

express 33362imstandard form

7 0
2 years ago
Shane and his family go to the movie theatre and buys 6 tickets for $12 each. then they spend a total of $31 for popcorn and dri
Bond [772]
I hope this helps you

3 0
3 years ago
=
Savatey [412]

Answer: 8 hours

Step-by-step explanation: First, find the unit rate. For one hour of work, she earns 0.05263157894. Multiply this number 152.

4 0
2 years ago
Please help if right I will give BRAINLIEST and 25 points
Allushta [10]
The total area is 448 in^2. Each triangle is 56 in^2 and each parallelogram is 140 in^2
5 0
3 years ago
If j= 14, find the value of 1/2j.
Yakvenalex [24]

Answer:7

Step-by-step explanation:

1/2 of j is the same as j ÷ 2

14 ÷ 2 = 7

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Jessa wanted to buy 4 new pairs of socks and she had $25 to do so. Write the equation that Jessa could use to determine how much
    5·1 answer
  • Which of the binomial below is a factor of this expression
    10·1 answer
  • Backpacks originally cost $24 but if 40% back to school sale is going on determine the sale price of the backpack.
    11·1 answer
  • Question
    15·1 answer
  • If one set of opposite sides of a quadrilateral are parallel but not equal, then what would be the name of the quadrilateral??
    14·1 answer
  • Directions: Write the number stated in standard form.
    6·1 answer
  • There are 180 students in the seventh grade, and 25% are in the Environmental Club. How many students are in the Environmental C
    10·1 answer
  • How many litres of water can the cylinder hold??​
    15·1 answer
  • Stan teaches judo .He earns $29.50 per lesson .How much does he earn in 5 days if he gives 4 lessonsbper day ?
    8·1 answer
  • Point D is the incenter of triangle BCA. If m∠FDG = 128°, what is the measure of ∠FHG?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!