1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
beks73 [17]
2 years ago
12

Is (-2, 6) a solution to this system of equations?

Mathematics
1 answer:
nasty-shy [4]2 years ago
8 0
I think the answer is no. I’m not sure. I’m sorry if incorrect
You might be interested in
Katie buys a large pizza for $14.99 and bottles of soda for $1.50 each. If the total cost was $23.99, how many bottles of soda (
Nady [450]

The number of soda bottles Katie bought is 6

The given parameters are:

  • Large Pizza = $14.99
  • Soda = $1.50 per bottle
  • Total cost = $23.99

Assume the number of soda bottle is x.

So, we have:

Total = Pizza + Soda \times x

This gives

23.99 = 14.99 + 1.50\times x

Subtract 14.99 from both sides of the equations

9 = 1.50\times x

Divide both sides of the equations by 1.5

6=x

Rewrite the equation as

x = 6

Hence, the number of bottles is 6

Read more about linear equations at:

brainly.com/question/14323743

7 0
3 years ago
Name collection boxes
kirill115 [55]
How would we do that here
4 0
4 years ago
A company manufactures two products. A and B on two machines, I and II. It has been determined that the company will realize a p
Andrews [41]

Answer:

product A on machine 1 would make 27 units (rounded down) 81 dollars profit.

product A on machine 2 would make 25 units (rounded down) 75 dollars profit.

product b on machine 1 would make 15 units (rounded down) 75 dollars profit.

product b on machine 2 would make 16 units (rounded down) 80 dollars profit.

Step-by-step explanation:

a1 refers to product a on machine 1

a2 refers to product a on machine 2

same rule applies for product b 1 and 2

4 0
4 years ago
el precio del kilogramo de jitomate es de 36.50 juana compro 3 1/2 kilogramos cuanto pago por todo el jitomate?​
SashulF [63]

El precio total por 3 1/2 kg de jitomate que compró Juana es 127.75

Para saber el precio total de los 3 1/2 kg de jitomate que compró Juana debemos hacer el siguiente procedimiento.

Necesitamos saber cuánto vale medio kg de jitomate, para ello dividimos 36.50 en 2.

36.50/2 = 18.25

Luego multiplicamos 36.50 por 3, para saber cuánto valen 3 kg de jitomate.

36.50 X 3 = 109.5

Por último, sumamos el precio de medio kilo con el precio de tres kilos para tener el total que pagó Juana.

109.5 + 18.25 = 127,75

Aprenda más en: brainly.com/question/16170919

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
SOMEONE PLEASE HELP ME I’LL GIVE OUT BRAINLIEST PLEASE DONT ANSWER IF YOU DON’T KNOW ORDER OF OPERATION
bezimeni [28]

Answer:

the answer is 85

Step-by-step explanation:

OREDR OF OPERATIONS IS

Parenthesis

exponents

multiple/divide

add/subtract

all in that order

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • rewrite each ratio as a number compared to a 100. 17/25 = / 100 33/50= /100 15/20= /100
    11·2 answers
  • What will be the location of U’ in the image trapezoid S’T’U’V’?
    12·1 answer
  • What is the mean and median of this data set
    9·1 answer
  • Maria wants to cover the Box shown below with paper which of the following could be the dimensions of the paper so that Maria ha
    13·1 answer
  • Pablo purchased adult and youth tickets for the football game. He bought x adult tickets for $74 each and y youth tickets for $3
    12·2 answers
  • Simplify 7/32 over 1/16
    6·2 answers
  • Find the value of 8^2/3
    10·2 answers
  • Solve 35% of 84 using the mental method
    12·1 answer
  • Point A is at (3,-8) and point B is at (7,3).<br> What is the midpoint of line segment AB?
    15·2 answers
  • Find the square root of 312.5​
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!