1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rewona [7]
2 years ago
9

A 2-pack of plastic flower pots costs $8.90. What is the unit price?

Mathematics
2 answers:
I am Lyosha [343]2 years ago
8 0

Answer:

$0.79

Explanation:

1.58/2= 0.79

Ilya [14]2 years ago
7 0

Answer:

$4.45

Step-by-step explanation:

Unit Price tells you the cost per plastic flower pot

so $8.90/2 is $4.45

Please mark as brainliest ;)

You might be interested in
Select the car that has the best fuel efficiency (greatest number of kilometer per liter of gasoline? Pls hurry
navik [9.2K]

Answer:

C is correct.

Step-by-step explanation:

Khan Academy said so.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Jamal watched his older brother Robert lift weights. The bar alone had a mass of 20 kg. on the bar he had two 11.4 weights, two
Leto [7]
What you have to do is add them all!
   20   bar
11.4   2 11.4 weights
11.4
  4.5   2 4.5 weights
  4.5
450.0   4 450 weights
 450.0
 450.0
+450.0
---------
        1.8
        10
        200
    +1,600
 --------------
     1,811.8 is the answer
6 0
3 years ago
Help please ASAP!! ​
Natasha2012 [34]
Both are irrational. i hope this helps!
5 0
3 years ago
I need the answer ASAP please
lara [203]

a \leq 7

because 4a + 7 - 7 \leq 35 - 7

equals 4a \leq 28

and 4a/4 \leq 28/4

equals a \leq 7

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A machine worked for 5 hours and used 4 kilowats if electricity. The machine used ------ of a kilowatt each hour it worked.
slega [8]

Answer:

0.8 kilowatt/hour

Step-by-step explanation:

divide 4/5, gives you .

8 0
3 years ago
Other questions:
  • 18 less than 14 times a is 80
    9·1 answer
  • 16 divided by (13+7)-(12+4)
    5·1 answer
  • Write two ratios that are equivalent to 3:11
    9·2 answers
  • Elizabeth has a 15% discount coupon for a furniture store. She sees a new couch that she wants to buy. After the 15% discount wa
    11·1 answer
  • Can someone help me?
    15·1 answer
  • you took a 20 question test and received a 65% on the test. how many question did you answer correctly
    14·1 answer
  • ITS EASY PLS HELP!!!
    14·1 answer
  • The vertices of a triangle are P[4.1). Q(2.-8), and R(-8.1). What are the vertices of the image reflected across the y-axis?
    13·1 answer
  • D
    8·1 answer
  • Mathew sells half the books in his library. After
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!