1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rewona [7]
3 years ago
9

A 2-pack of plastic flower pots costs $8.90. What is the unit price?

Mathematics
2 answers:
I am Lyosha [343]3 years ago
8 0

Answer:

$0.79

Explanation:

1.58/2= 0.79

Ilya [14]3 years ago
7 0

Answer:

$4.45

Step-by-step explanation:

Unit Price tells you the cost per plastic flower pot

so $8.90/2 is $4.45

Please mark as brainliest ;)

You might be interested in
Are lines l and m also transversals? Explain *
Stella [2.4K]

Answer:

noooooooo

Step-by-step explanation:

3 0
4 years ago
Greg wants to burn a total 600 calories. So far, he has burned 305.4 calories. How many more calories must Greg burn?
ICE Princess25 [194]

Answer:

he must burn 294.6

Step-by-step explanation:

Just minus 305.5 from 600

600

305.5

is equal to 294.6

6 0
3 years ago
One card is selected at random from a deck of cards. Determine the probability that the card selected is a 10. The probability t
Daniel [21]

Answer:

1:13

Step-by-step explanation:

A standard deck has 52 cards not including the joker. each suit has one 10. there are total four "10" in a deck of playing cards. 4/52 = 1/13 or 1:13

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A study of a new medical procedure selected 27 candidates from a pool of 583 potential candidates.Each of the candidates had an
nikklg [1K]

The answer is random sampling

7 0
3 years ago
Tell me a joke, who ever's joke I like better will get a Brainlist
FromTheMoon [43]

I wanted to be king because I saw dream of king

one day when I visit to dentist

Dentist: "You need a crown." -

Patient: "Finally someone who understands me"

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which of the following are ways to express the same probability? Check all that apply.
    7·2 answers
  • Which of the following a graph of y=1/2x^2​
    14·1 answer
  • Can anyone help me with my math homework! My teacher didn't even discuss it! I would appreciate it! Thank you!
    15·1 answer
  • How much more will 22,000 earn in interest than 14000 if both are invested in savings accounts with apys of 5.4% for a year?
    7·2 answers
  • What is the answer and how do you do this
    15·1 answer
  • What are all the common factors of 24,64,88
    12·1 answer
  • Eighteen telephones have just been received at an authorized service center. Six of these telephones are cellular, six are cordl
    6·1 answer
  • What are the possible values of x in 8x + 4x = -1
    9·1 answer
  • Which regions have population ls with 7 as the power of 10
    11·1 answer
  • Maria buys some soft drinks for her friends. she buys a total of 13 drinks for a total of $32. if medium drinks, m, cost $3 and
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!