1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
allsm [11]
2 years ago
6

What repeated mathematical operation is represented using exponents?​

Mathematics
1 answer:
lisov135 [29]2 years ago
3 0

Answer:

multiplication

Step-by-step explanation: an exponent represents a number multiplied by itself so if you have 6^3 it would be 6 x 6 x 6

You might be interested in
The sum of the areas of two circles is 80 pie square meters. Find the length of a radius of each circle if one of them is twice
Svetach [21]

Answer:

The radius of the circles are 4\ m  and   8\ m

Step-by-step explanation:

Let

x-----> the radius of larger circle

y----> the radius of smaller circle

we know that

\pi x^{2} +\pi y^{2}=80\pi

x^{2} +y^{2}=80 -----> equation A

Remember that

x=2y -----> equation B

substitute equation B in equation A and solve for y

(2y)^{2} +y^{2}=80

4y^{2} +y^{2}=80

5y^{2}=80

y^{2}=16

y=4\ m

Find the value of x

x=2y

x=2(4)=8\ m

therefore

The radius of the circles are 4\ m  and   8\ m

4 0
2 years ago
A coordinate grid showing Number of Classes on the horizontal x-axis and Total Cost in dollars on the vertical y-axis with 2 lin
Oksana_A [137]

The system of equations representing these costs are; y = 7.5x and y = 5.5x + 10

<h3>How to find the equation of a line?</h3>

The slope of the first line is;

m = (y2 - y1)/(x2 - x1)

m = (32 - 10)/(4 - 0)

m = 5.5

Now, the first coordinate has a y-intercept of 10. Thus, the equation here for the cost is; y = mx + c = 5.5x + 10

The slope of the second line is;

m = (y2 - y1)/(x2 - x1)

m = (15 - 0)/(2 - 0)

m = 7.5

Now, the first coordinate has a y-intercept of 0. Thus, the equation here for the cost is; y = mx + c = 7.5x + 0 = 7.5x

Thus, the system of equations representing these costs are;

y = 7.5x and y = 5.5x + 10

Read more about Equation of a line at; brainly.com/question/13763238

#SPJ1

5 0
1 year ago
Find the solution of this system of equations. Separate the x- and y- values with a comma. x-2y=-24 and x-y=4
defon
X - 2y = -24
x - y = 4

Isolate x in the first equation by adding 2y to both sides.
x = -24 + 2y  

Now plug in this value of x into the second equation.
(-24 + 2y) - y = 4
Solve. Combine all like terms, 2y - y.
-24 + y = 4
Add 24 to both sides to isolate y.
y = 28

Now plug y back into the first equation to find x.
x - 2(28) = -24
x - 56 = -24
Add 56 to both sides to isolate x.
x = 32

The solution is (32, 28).
6 0
3 years ago
Cherries cost $5 for two pounds and $7.50 for 3 pounds. a. What is the cost per pound? b. Is it constant? c. If you were to grap
Debora [2.8K]
It is Constant. The cost per pound is 2.50 dollars. two would be on the x-axis, and 5 dollars would be on the y-axis. likewise, 3 would be on the x-axis, and 7.50 dollars is on the y-axis. 5 pounds would cost : $12.50
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hosting a breakfast brunch for 25 people, you plan to serve scrambled eggs. The grocery store sells eggs in cartons, and each ca
ratelena [41]
You need 7 cartons, 4•7=28 so you’ll be sure to have enough:)
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Your family gives you $5,000 as a college graduation present. You are about to start paying off $50,000 in student loans at a 4
    11·1 answer
  • What is the value of the expression?<br><br> [(1+5)⋅2−5]⋅2
    14·1 answer
  • How to solve this equation <br> y=-2+6 and 3y-x+3=0
    10·1 answer
  • Graph f(x) = log5 (x-3).
    12·1 answer
  • What is the easy way to learn a math section before a test?
    5·1 answer
  • A line has a slope of Negative one-half and a y-intercept of –2.What is the x-intercept of the line?
    10·1 answer
  • A juggler is performing an act by juggling several balls. The juggler throws the balls up at an initial height of 3.9 feet with
    12·1 answer
  • Mei won 61 lollipops playing horseshoes at the county fair. At school she gave two to every student in her math class. She has n
    5·2 answers
  • Guys sssssssssss 20charsssssssssssssssssssssssssss
    7·2 answers
  • What is the perimeter of a square who’s sides are ten units long?
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!