1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kruka [31]
4 years ago
14

Using snythetic divison (2x4 + 4x3 + 2x2 + 8x + 8) ÷ (x + 2).

Mathematics
2 answers:
mrs_skeptik [129]4 years ago
8 0
Simplify. (8+12+4+8x+8)÷(x+2)
Add. 24+8x+8÷2x
Combine like terms. 24+4x+8
Add. 32 4x
Divide Both Numbers by 4. 8
FINAL ANSWER: X=8
yawa3891 [41]4 years ago
8 0
Https://us-static.z-dn.net/files/d65/d836346db6668589966ac9ac9f7d315e.jpeg

You might be interested in
The measure of AngleMKJ is 80°. After analyzing the diagram, Janelle concludes that Ray K L is an angle bisector. Point K has th
dem82 [27]

Answer: it’s c

Step-by-step explanation:

9 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the area for all of these numbers
qwelly [4]
answer : 29
………………….
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Expressions  with mixed operations Evaluate.<br> 2.3+3.7-2/27.5-4*5.625
masya89 [10]
2.3+3.7-2/27.5-4*5.625. use pedmas.
=appromaxietly -16.57

5 0
3 years ago
Does anyone know this
Rudik [331]

Answer:

its the first one. you're right.

A reflection over y-axis.

6 0
3 years ago
Use the following function rule to find f(5).<br> f(x) = 2x<br> f(5) =<br> Submit
nikitadnepr [17]

Step-by-step explanation:

f(5) = 2(5) = 10

hope this helps

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Jason has a coupon for $2.50 off any electronic book for an online book store. If the original price, in dollars, of an electron
    5·1 answer
  • Can you please help I dont understand
    13·1 answer
  • Ok who wants 37 points! Just say anything so you can get it.... :)
    10·2 answers
  • Solve 12(x - 1) = 40
    15·1 answer
  • Write the equation y- 6 = _5(x + 1) in<br> slope-intercept form.
    10·1 answer
  • GIVING BRIANLIEST PLS HELP
    8·2 answers
  • How do i round 74,600 to the nearest thousand​
    6·1 answer
  • In the diagram FEL ~ JOS
    5·1 answer
  • A package of 4 red,white and blue hats costs $8. What is the unit rate
    13·2 answers
  • Need help ASAP! Directions in picture ;)
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!