1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
svetoff [14.1K]
3 years ago
10

Item 9 a flight averages 460 miles per hour. the return flight averages 500 miles per hour due to a tailwind. the total flying t

ime is 4.8 hours. how long is each flight?
Mathematics
1 answer:
Ksenya-84 [330]3 years ago
8 0

Let us say that the variables for flight is designated by 1, while the return flight by 2, since the distance travelled are equal, therefore:

v1 t1 = v2 t2

or

460 t1 = 500 t2

 

Since t1 + t2 = 4.8, therefore: t1 = 4.8 – t2

460 (4.8 – t2) = 500 t2

2208 – 460 t2 = 500 t2

960 t2 = 2208

t2 = 2.3

 

t1= 4.8 – t2 = 4.8 – 2.3

t1 = 2.5

 

Answer:

The flight took 2.5 hours while the return flight took 2.3 hours.

You might be interested in
Max work 40 hours per week as a tire store manager. If he made 29,640 last year, how much he paid per hour?
Mkey [24]
Well there are 52 weeks in a year
And we know that he made 29640
So divide 29640/52 to get $570 a week
Then you divide 570 by 40 hours to get 14.25 an hour

He was paid $14.25

Hope I helped!
6 0
2 years ago
The cost of 5 pens is $140.50. What is the cost of 1 pen?
nydimaria [60]

Answer:

28.1

Step-by-step explanation:

140.50/5

These are some expensive pens

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help I need an answer fast
sp2606 [1]
All you need to do is use the formula to solve. What I do is I plug in the information that I know, and then I just solve. In this case it would be: 

V= (4)
       -    pie(3.14)*4.8(cubed) 
       3 

I hope I was a good help, and if you still need help, come to my page and ask the question on specifically what you need help with. :D
5 0
3 years ago
The table shows the number of miles that a car travels and the gallons of gasoline it uses to go those distances.
PtichkaEL [24]

Answer:

4 -.-

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
The revenue for a company producing widgets is given by y = -20x2 - 50x + 200, where x is the price in dollars for each widget.
lisov135 [29]

Answer:

The  price is   x =  $2.779

Step-by-step explanation:

From the question we are told that

  The  revenue is  y = - 20x^2  - 50 x + 200

   The cost of production is  y = 30 x - 10

Generally at break even point the cost of production is equal to the  revenue

So

      -20x^2 -50x + 200 =  30x-10

=>   20x^2 +20 -210 = 0

Using the quadratic formula to solve this equation we have that

       x =  $2.779

     

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the solution to the equation x + 2.7 = 13.5?
    6·2 answers
  • 3 2/3 - 2 4/11= ?? ( in simplest form ??
    13·1 answer
  • What are the factors of 3x2 + 10x + 3? (3x − 1)(x − 3) (3x − 3)(x − 1) (3x + 1)(x + 3) (3x + 3)(x + 1)
    7·2 answers
  • 20. Math and Science There are 6 pure
    10·1 answer
  • What has for congruent sides?
    14·1 answer
  • A $7,000 motorcycle depreciates at 10% each year. Which value would represent the base of the exponential function that models t
    5·1 answer
  • Jackson ran 1 mile and Carlotta ran 2 3/4 miles. Tyler ran a distance halfway between Jackson and Carlotta. How far did Tyler ru
    11·2 answers
  • IF ANYONE HELPS ME WITH THIS I WILL GIVE U BRAINLIEST AND 100 POINTS BTW ITS INTEGRALS FOR CALCULUS
    15·1 answer
  • steve is 6 years younger than twice Rebecca’s age. If the sum of Steve and Rebecca’s age is 30, how old is Steve and how old is
    11·1 answer
  • Please help if you don't want to do both at least do the first one <br> thx;)
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!