1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ArbitrLikvidat [17]
2 years ago
5

A word problem for 460 - 65x < 100

Mathematics
1 answer:
gtnhenbr [62]2 years ago
3 0

<h3>Answer</h3>

\sf \large \:  \green{↬}460 - 65x < 100

\:  \:  \:

Subtract 460 from both sides:

\sf \large \:  \green{↬}460 - 65x - 460 < 100 - 460

\:  \:

\sf \large \:  \green{↬} - 6x + 460 - 460 < 100 - 460

\:  \:

\sf \large \:  \green{↬} - 65x < 100 - 460

\:  \:  \:

\sf \large \:  \green{↬}65x <  - 360

\:  \:  \:

Hope Helps! :)

You might be interested in
What is the area of a wll lwith 8ft sq by 8ft sq
kotegsom [21]

Answer:

64 feet

Step-by-step explanation:

L × W= Answer

Therefore

8×8=64

6 0
3 years ago
Pls someone plsss help meeeee
vivado [14]

Answer:

student a answered correctly

Step-by-step explanation:

student b didn't multiply the crossproducts

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Evan paid $60.54 for 3 notebooks and a calculator. If the calculator costs $45.87, how much does each notebook cost? Write a two
Aleonysh [2.5K]

Answer:   4.89$

Step-by-step explanation:

60.54 is starting amount then subtract 45.87 left with 14.67 then divide by 3 get 4.89

60.54-45.87=14.67

14.67/3=4.89

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP I WILL MARK BRAINLIEST
rewona [7]

Answer:

-4

Step-by-step explanation:

Just add the 2 function

4 0
3 years ago
A water fountain shoots up a jet of water
notsponge [240]
Could possibly be a geyser

3 0
3 years ago
Other questions:
  • The smith family bought a new tent for a camping tent
    12·2 answers
  • X^3 = 125 <br><br> x = ? <br><br> Help!!!!
    8·2 answers
  • Whst is 15 divided by 6 2/3 equals
    14·2 answers
  • When making a batch of orange juice for her basketball team Jackie used 5 times as much water as concentrate. There were 32 more
    12·1 answer
  • 48 girls, 41 boys, and 5 teachers sat in the gym. Write the ratio of girls to boys in three ways.
    13·1 answer
  • Can Y’all help me with dis ASAP
    9·1 answer
  • (13) Wages are money you earn when you have a job. A daily worker makes $58 after working 8 hours. Use the double number line be
    14·1 answer
  • A delivery to the flower shop is recorded in the chart above. The shop makes centerpiece arrangements using 36 flowers that are
    11·1 answer
  • A month of the year is chosen at random. What is the probability that the month starts with the letter J or the letter
    12·1 answer
  • The sum of two numbers is 8 and the diffrence is 6 what are the two numbers?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!