1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sergeu [11.5K]
3 years ago
12

Evan paid $60.54 for 3 notebooks and a calculator. If the calculator costs $45.87, how much does each notebook cost? Write a two

-step equation, solve, and explain.
Equation:

Solution:

Explanation:
Mathematics
2 answers:
Aleonysh [2.5K]3 years ago
7 0

Answer:   4.89$

Step-by-step explanation:

60.54 is starting amount then subtract 45.87 left with 14.67 then divide by 3 get 4.89

60.54-45.87=14.67

14.67/3=4.89

Taya2010 [7]3 years ago
7 0
Equation: 60.54-45.87=14.67/3=4.89
solution: 4.89
explaination: first you subtract 45.87(the calculator) from 60.54(the total) to get 14.67, then you divide that by three to get the total cost of the three notebooks.
You might be interested in
What is the solution to the equation below? <br> Vx + 3 = x - 3 <br> A. 3<br> B. 6<br> C. 5<br> D. 4
kherson [118]

Answer:

6

Step 1: Solve Square Root

Vx+3=x-3

x+3=(x-3)^2 (squared both sides)

x+3=x^2-6x+9

x+3-(x^2-6x+9)=0

(-x+1)(x-6)=0 (factor left side of equation)

-x+1=0 or x-6=0

x=1 or x=6

When you plug it in to check

1 (Doesn't Work)

6 (Work)

Therefore, 6 is your solution.

6 0
3 years ago
A circle has a radius of 7 inches. What is the area of the circle?<br> Mark only one oval
Vikki [24]

Answer:A≈153.94in²

Step-by-step explanation:Hope this was helpful

3 0
3 years ago
Hank bought 2.4 pounds of apples each pound cost $1.95 how much money was spent on the apples
skad [1K]
The total would be $4.68. It is $0.78 for 0.4 of a pound, and you multiply $1.95 two times aqnd add that to the $0.78
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Nevaeh had 12 blue pencils and 18 red pencils to give out equally among the maximum number of classmates. How many red pencils w
marissa [1.9K]

Answer:

The answer to this problem is 3

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Every member of the family gives a gift to every other member of the family. There are ten members this year. If there are just
Eva8 [605]
The statement is contradictory, because it is said that every member of the family gives a gift to every other member of the family. And from 10 members, there are just 2 exchanging. Anyway, maybe they are only 2 members exchanging the gifts at that point in time.
So, each member will exchange 9 gifts (that is 10 members total minus herself), and 2 members are exchanging gifts at that point, so 18 gifts are being exchanged.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Convert 3π into degrees
    10·2 answers
  • A college administration has conducted a study of 166 randomly selected students to determine the relationship between satisfact
    7·1 answer
  • Evaluate BC for A = 5, B = 4, and C = 2.<br> 06
    5·2 answers
  • 4 thousands plus 11 hundreds
    12·2 answers
  • PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWERS ONLY PLEASE!!!
    6·2 answers
  • Which statement describes the expression below? 1 + 6 ÷ 2 × 3 Multiply the quotient of 6 and 2 by 3, then add 1. Add 1 and 6, th
    6·1 answer
  • A high school gym class was jumping rope. They wanted to know how many jumps each student could make before they missed. The res
    13·1 answer
  • 3/4 of Hari's marbles are black and 1/5 are green. What would be the ratio of black marbles to the green marbles?
    6·2 answers
  • The graph of g is a horizontal stretch by a factor of 2 and a translation 2 units up, followed by a reflection in the y-axis of
    13·1 answer
  • Mark earned $40 mowing lawns last week. He spent 3/5 of his money on two books. How much did he spend on those two books?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!