1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
slavikrds [6]
2 years ago
7

Explain how you know that 12 is a solution to 3x = 36 by completing each sentence. a. The word "solution" means....

Mathematics
1 answer:
Angelina_Jolie [31]2 years ago
6 0
12 is equivalent to three and 36 is equivalent to 12 three goes into 12 four times and and 36 goes into 12 three times
You might be interested in
Robert is shooting arrows at a target. The experimental probability that one will hit a bull’s eye is 1/2. If Ravi shoots 20 arr
aleksandrvk [35]

Answer:

10

Step-by-step explanation:

half of twenty is ten.

8 0
3 years ago
Which unit rate is equivalent to 14 miles per gallon?
Tcecarenko [31]

It would be 42 miles over 3 gallons

42/3=14

Hope this helps :)

6 0
2 years ago
WhO ElSe Is BoReDdDdD
egoroff_w [7]
STAN TXT AND STREAM IF BORED
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the answer -2p-14=p-4(3+p)
saveliy_v [14]
Aaaahahahahahahahahaha
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Evaluate (2.0 x 10^-4) x (3.0x10^-3
Mars2501 [29]

Answer:

6*10^-7

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Other questions:
  • It is an odd number.
    9·1 answer
  • How to solve the different ways to find answer to 12 - 3?
    6·1 answer
  • What is 7.7 x 10 to the power of 8 written in standard form?
    7·1 answer
  • Put these numbers in order from greatest to least.6, -9/36, 21/25
    7·2 answers
  • Please!! What's the right answer. Mathematics 7 the Grade.
    5·1 answer
  • Matt paid $6.65 to download 7 song . What is the unit rate
    15·1 answer
  • Acil yaparmısınız çok acilllll
    13·1 answer
  • Does any one want to join my google classroom the code is fpdoix3sdv
    14·2 answers
  • Is this slope positive or negative?
    12·2 answers
  • The total cost of renting a banquet hall is a function of the number of hours the
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!