A rate is a non simplified ratio so a rate could be
4:2=rate
the UNIT rate=the simplest for or 2:1
so exg
300 jumps in 3 days=rate
100 jumps per day=unit rate
Green Sprinkles
Pink Sprinkles is $3.20 per pound
Blue Sprinkles is $4.00 per pound
Green Sprinkles is $2.80 per pound
I'm more visual, but if you're not, and this confuses you, ask me, and I'll explain it.
It’s the third one divide 6 by w and get 4.5
<h2>
Answer: 67</h2>
Step-by-step explanation: 6.7 x 10^1 = 67